Czy rodzaj makaronu wpływa na poziom sytości?

Oczywiście, że tak. Jako potwierdzenie postanowiłam skrócić dla Was badania przeprowadzone na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i w Akademii Morskiej w Gdyni.

Słowem wstępu zadam pytanie: Jaka jest różnica między głodem, apetytem a sytością?

Otóż głód jest określany jako potrzeba jedzenia natomiast apetyt to psychologiczna chęć spożycia żywność. Sytość to nic innego jak uczucie pełności w aspekcie fizjo- jak i psychologicznym. Jednak ciężko jest jednoznacznie zbadać poziomy głodu i sytości gdyż są one uwarunkowane wieloma czynnikami charakteryzującymi każdego człowieka: stan zdrowia, wiek, leki, BMI itd.

Wartość odżywcza makaronów zależy od użytej mąki, ilości jajek a także innych dodatków wykorzystywanych w procesie produkcji.

Badanie obejmowało 45 kobiet w wieku 20-28 lat o wartości BMI między 18,5 a 25 kg/m². Były to kobiety zdrowe, niestosujące żadnych diet, nieprzyjmujące leków. Zaś produktem przeznaczonym do badań był makaron 4-jajeczny, makaron razowy, makaron gryczany oraz makaron bezglutenowy (na bazie mąki ryżowej i kukurydzianej). Osoby badane były na czczo – każda z nich określała odczuwany przez siebie poziom głodu i sytości przed spożyciem makaronu i po spożyciu makaronu w jednogodzinnych odstępach. Każda porcja makaronu wynosiła 240 g.

Wyniki:

Najbardziej syty okazał się makaron razowy i gryczany, najmniej zaś 4-jajeczny i bezglutenowy. Takie wyniki są rezultatem m.in. dużej ilości błonnika w makaronie razowym i gryczanym.  Ponadto makaron gryczany zawiera skrobię oporną, która nie powoduje dynamicznych skoków glukozy we krwi. Makaron bezglutenowy niestety wypadł najgorzej co jest spowodowane niską wartością odżywczą produktów bezglutenowych i zazwyczaj wysoką kalorycznością.

Tak więc warto wybierać makarony z mąki razowej czy gryczanej. Unikajmy natomiast makaronów z mąki białej, oczyszczonej. 

„Wpływ rodzaju makaronu na poziom głodu i sytości wśród grupy kobiet”, M. Skotnicka, A. Ocieczek, Probl. Hig. Epidemiol. 2017, 98(3): 281-284