Zapalenie wątroby WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wynikiem zakażenia HCV. W Polsce na WZW C cierpi ok 700 tys. osób. U 70% ostra faza zakażenia przebiega bezobjawowo, natomiast u ok. 70-80% dochodzi do zakażenia przewlekłego, które z kolei w wyniku wielu powikłań często kończy się śmiercią.

Do objawów zalicza się: złe samopoczucie, bóle brzucha, osłabienie, powiększenie wątroby, mdłości, świąd. W trakcie trwającego wiele lat procesu zapalnego wątroby dochodzi do marskości narządu, rozwoju nadciśnienia wtórnego, niewydolności wątroby lub też raka.

Do zakażenia może dojść przez kontakt z krwią, podczas przetoczenia krwi, po przeszczepie narządu a także przez kontakty płciowe. Szczególnie narażeni są pacjenci dializowani oraz pacjenci z hemofilią, które wymagają częstych przetoczeń krwi.

Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z WZW C

  1. Nie zaleca się stosowania diety specjalistycznej. Zdaniem większości specjalistów, pacjenci bez cech marskości wątroby powinni jeść wszystko po czym czują się dobrze, czyli wszystko co nie powoduje: biegunek, zgagi, bólu, nudności.
  2. Zakazane jest spożywanie alkoholu.
  3. Należy unikać nieświeżych, spleśniałych, zjełczałych produktów.
  4. Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie.
  5. Unikać produktów chemicznych, konserwantów, aromatów, barwników.
  6. Białko (1-2 g/kg m.c.)  – powinno się spożywać więcej pełnowartościowego białka (białko jaja kurzego, drób, ryby, mleko).
  7. Tłuszcze (1-1,5 g/kg.m.c.) – poleca się tłuszcze roślinne wysokiej klasy (olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek), nie utwardzane (twarde margaryny). Zalecane jest również masło, które jest łatwostrawnym tłuszczem zwierzęcym.
  8. Węglowodany (4 g/kg m.c.) – źródłem powinny być węglowodany złożone zawierające skrobię (kasze, ryże, ziemniaki, mąka), która nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Ograniczeniu podlegają cukry proste występujące w słodyczach.
  9. Płyny – pacjent może przyjmować wszelkie płyny, po których się dobrze czuje z wyjątkiem napojów gazowanych z barwnikami, konserwantami. Najlepsze płyny to: woda niegazowana, słaba herbata, soki owocowe i warzywne, kompoty.
  10. Chorzy z wodobrzuszem powinni ograniczyć sól.
  11. Chorzy z kolkami żółciowymi i żółtaczką powinni ograniczyć tłuszcze lub zastosować całkiem ścisłą dietę.

Ciekawa teoria: Pisze się o diecie niskożelazowej, gdyż wirus HCV rozmnażając się używa żelaza. Udowodniono, że niski poziom żelaza we krwi hamuje replikację wirusa. Jednak lekarze nie zalecają tej diety, ponieważ żelazo jest głównym składnikiem krwi m.in. odpowiedzianym za transport tlenu w organizmie. Na razie ta kwestia nie została rozwiązana.

www.prometeusze.pl jest to strona Stowarzyszenia Pomocy Chorym Z HCV , „Wirusowe zapalenie wątroby typu C”, J.Czepiel, G. Biesiada, T. Mach, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej 2008; 118 (12)