Bataty

  1. Liście – mogą być gotowane z czosnkiem i olejem oraz duszone z solą. Są dobrym składnikiem witamin A, C i B2 oraz doskonałym źródłem luteiny. Charakteryzują się niską zawartością energetyczną (35 kcal/100g). Na uwagę zasługuje również wysoka ilość kwasu foliowego, który bierze udział w wielu procesach komórkowych.
  2. Bulwy – to przede wszystkim węglowodany i karotenoidy. Pod względem chemicznym przypomina ziemniaka, jednak zawiera większą ilość suchej masy niż on. Bulwy batata zawierają sporą ilość wapnia, potasu, fosforu, żelaza, jodu, magnezu a także niewielkie ilości miedzi i selenu. Walory lecznicze i odżywcze batata przewyższają ziemniaka o 50%. W przeciwieństwie do ziemniaków, bataty zawierają jednak cukry wywołujące wzdęcia. 
    Dzięki zawartości witamin: K, C, B, E oraz karotenoidów – bataty mogą zapobiegać kurzej ślepocie, miażdżycy, cukrzycy typu 2, nowotworom, stanom zapalnym stawów i kości. Antyoksydanty zawarte w bulwach wpływają również pozytywnie na funkcjonowanie mózgu i opóźnienie o ok. 7 miesięcy progresji choroby Alzheimera.

Batat jest surowcem do produkcji cukru, napojów, chipsów, frytek, mączki, zup, deserów. Można go spożywać po smażeniu, gotowaniu i pieczeniu. Bataty można dodawać do potraw duszonych z imbirem, masłem i gałką muszkatołową.

Tak więc urozmaićmy naszą dietę batatami a na pewno korzystnie odbije się to na naszym zdrowiu!

„Właściwości zdrowotne i znaczenie gospodarcze batata ipomea batatas l.”, B. Krochmal-Marczak, B. Sawicka, Zakład Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Pracownia Towaroznawstwa Produktów Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.