Żywienie w chorobach nowotworowych

Nowotwór jest to nieprawidłowy rozrost tkanki. Nieprawidłowe komórki nowotworowe z czasem, mogą dawać przerzuty (poprzez ich przenoszenie się przez naczynia krwionośne i limfatyczne). Są różne metody leczenia: radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia oraz zabiegi chirurgiczne.

Przyczynami powstawania nowotworów mogą być: czynniki genetyczne, promieniowanie, metale ciężkie, dymy fabryczne, alkohol, papierosy, stres ale także nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, sól, konserwanty itd.
Wszystko to prowadzi do tworzenia się większej ilości wolnych rodników, z którymi nasz organizm nie potrafi sobie poradzić.

Czynniki zwiększające ryzyko chorób nowotworowych:

  • Tłuszcz (zwłaszcza kwasy tłuszczowe nasycone oraz kwasy tłuszczowe trans) oraz cholesterol są czynnikiem zachorowania na nowotwory: jelita grubego, sutka, macicy, prostaty, żołądka.
  • Alkohol jest czynnikiem zachorowania na nowotwory: wątroby, gardła, przełyku, trzustki, języka.
  • Nitrozwiązki (azotany, azotyny, nitrozoaminy) – mięso wędzone, peklowane, woda pitna) inicjują chorobę nowotworową żołądka.
  • Aflatoksyny (produkowane przez pleśń – mogą znajdować się w orzeszkach arachidowych, ziarnach zbóż, ziarnach kukurydzy, przechowywanych w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach) są czynnikiem ryzyka nowotworów wątroby.
  • WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) – zawarte w produktach grillowanych, przyczyniają się do zwiększonej zapadalności na nowotwory przewodu pokarmowego.
  • Zbyt mała ilość błonnika powoduje, że związki rakotwórcze mają dłuższy kontakt z błoną śluzową jelita, zwiększając ryzyko powstania nowotworu jelita grubego.
  • Duże spożycie soli, małe spożycie witaminy C oraz infekcja H. Pylori inicjują powstawanie nowotworów żołądka.

Zalecenia żywieniowe:
Prawidłowo odżywiony organizm jest gwarancją lepszego rokowania podczas choroby nowotworowej. Nie ma jednak ogólnych zasad żywienia w chorobie nowotworowej – konkretny sposób żywienia zależy od tego z jakim nowotworem mamy do czynienia.

Dieta powinna być wysokoenergetyczna i wysokobiałkowa. Do produkcji potraw należy dobierać produkty świeże i jak najwyższej jakości.

Zalecana jest dieta lekkostrawna, w szczególności podczas zabiegów chirurgicznych czy też chemio-, radio-terapii. W przypadku wyniszczenia organizmu posiłki powinny zawierać większą ilość białka pełnowartościowego. Podczas chorób nowotworowych ważne jest aby kierować się upodobaniami pacjenta – podczas choroby i leczenia często jest zmiana w odczuwaniu smaku i zapachu, dodatkowo współistnieją wymioty, nudności oraz wstręt do niektórych produktów. Należy unikać warzyw strączkowych, kapustnych oraz innych produktów, które mogą powodować kłopoty ze strony przewodu pokarmowego.
Zalecane metody obróbki termicznej to: gotowanie na parze, w wodzie, pieczenie w rękawie/folii.

Profilaktyka chorób nowotworowych:
Najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta pod względem wszystkich składników odżywczych. Dieta powinna zawierać błonnik, przeciwutleniacze, flawonoidy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkty, które chronią nas przed nowotworami  to głównie warzywa i owoce, bogate w witaminy i antyoksydanty, blokując działanie najgroźniejszych karcynogenów  a więc nitrozoamin i aflatoksyn. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej!