Kawa a jej wpływ na organizm

Słowem wstępu kawa wywodzi się z prowincji etiopskiej Kaffa choć według innych pochodzi z tureckiego określenia „qavah”. Z kawą wiążą się legendy i inne ciekawostki (dostępne w źródle tego artykułu).

Międzynarodowa Organizacja Kawy wraz z Instytutem Informacji Naukowej o Kawie prowadzą wiele badań, z których wynika, że umiarkowane spożycie kawy (400 mg/dziennie) jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Prawdopodobnie kawa może również zapobiegać rozwojowi nowotworów.

W kawie oprócz kofeiny znajdują się inne związki jak: tłuszcze, białka, woda, węglowodany, kwasy roślinne czy też substancje aromatyczne. Ich zawartość różni się w zależności od tego czy ziarna są palone, surowe lub czy jest to już gotowy napar.

Kofeina wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi, a po godzinie osiąga maksymalne stężenie. Podwyższone stężenie utrzymuje się nawet do 4 godzin.

Nadmierne spożywanie kawy (powyżej 500-600 mg/dzień) może prowadzić do uzależnienia i wystąpienia objawów jak: niepokój, arytmia, bóle głowy, bóle żołądka, nudności. Kofeina działa również negatywnie u osób z chorobami psychicznymi – może nasilać objawy choroby i zmniejszać wchłanialność leków.

Związki polifenolowe nadające smak i aromat mają korzystne działanie m.in. hamują powstawanie blaszki miażdżycowej, chronią przed nowotworami, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Kwas szczawiowy zaś działa niekorzystnie na nasz organizm ponieważ wraz z wapniem tworzy trudno rozpuszczalne sole, które nie są wchłaniane w organizmie i mogą być przyczyną kamicy nerkowej. Nadmiar szczawianów jest groźniejszy u osób, które cierpią na choroby zapalne jelit, przewlekłe zaparcia.

Kawa wypłukuje z organizmu:
– wapń (co prowadzi do osteoporozy)
– żelazo (prowadząc do niedokrwistości)
– magnez (zaburzone przewodnictwo nerwowo-mięśniowe)
Ponadto kawy nie powinny pić osoby z chorobą wrzodową, chorobami zapalnymi jelit i innymi schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania.

Inne ciekawostki?
– Wykazano, że u osób, pijących kawę regularnie występuje zmniejszenie nasilenia i częstotliwości występowania ataków astmy.
– Umiarkowane spożycie kawy zwiększa przepływ krwi a więc polepsza ukrwienie organizmu.
– Kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
– Spożycie kawy zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy 2.
– Umiarkowane spożycie kawy zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona.

„Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka” W. Żukiewicz-Sobczak, E. Krasowska, P.Sobczak, A. Horoch, A. Wojtyła, J. Piątek, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 71-76