Zwyczaje żywieniowe pilotów wojskowych

Właściwy sposób żywienia pilotów jest ważnym elementem przestrzegania higieny lotniczej. Odpowiednia dieta zwiększa wytrzymałość i zdolność do radzenia sobie z niekorzystnymi objawami podczas pracy w powietrzu. Ważna jest właściwa dieta szczególnie podczas długich lotów, czy też lotów z dużymi przyspieszeniami.

W czasie lotu pilot odczuwa wibracje, przyspieszenia, zmiany temperatur i ciśnienia co przekłada się na stan organizmu np. podczas spadku otaczającego ciśnienia następuje rozszerzenie gazów w przewodzie pokarmowym tak więc wszelkie produkty gazotwórcze należałoby odstawić przed lotem np. napoje gazowane, rośliny strączkowe, kapusta.
Przyspieszenia oddziałują na czynności motoryczną przewodu pokarmowego a podczas lotów nurkowych krew przemieszcza się z górnej połowy ciała do jamy brzusznej co sprzyja zastojowi krwi w wątrobie.

Spożywane powinny być głównie węglowodany, które zmniejszają objawy niedotlenienia.

Problemem jest również choroba lokomocyjna (nudności, wymioty, bladość, niepokój) potęgowana przez produkty mleczne oraz produkty ze sporą ilością sodu.

Były to badania przeprowadzone na 132 losowo wybranych pilotach (mężczyzn). Oceniano zwyczaje żywieniowe a dane uzyskane dotyczyły m.in. ilości spożywanych posiłków, produktów unikanych w dni lotne, uczestnictwa w szkoleniu. Jeśli jesteście ciekawi wyników zachęcam do zapoznania się z artykułem:

„Charakterystyka zwyczajów żywieniowych pilotów wojskowych” M. Kłossowski, A. Dębska, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 4, 311-316