Wapń

Ten cenny składnik mineralny znamy przede wszystkim jako budulec kości. Na Zachodzie wapń stosuje się także ze względu na właściwości uspokajające i chłodzące.

Do prawidłowego wykorzystania wapnia niezbędna jest odpowiednia zawartość witaminy D, dlatego coraz częściej na rynku można spotkać produkty nabiałowe dodatkowo wzbogacone w tę witaminę. Taki sam wpływ na wykorzystanie wapnia ma również odpowiednia ilość magnezu, który wzmaga działanie kalcytoniny, zwiększającej poziom wapnia w kościach wyprowadzając go z tkanek miękkich.

Zwiększone zapotrzebowanie na wapń obserwuje się podczas procesu wzrostu (ciąża, laktacja, dzieciństwo), wraz z wiekiem (starsi ludzie, menopauza), przy występowaniu chorób serca, nadciśnienia i zaburzeń związanych z kośćmi (osteoporoza, osteomalacja).

Jak można zwiększyć wchłanianie wapnia?

  1. Należy zapewnić odpowiednią ilość witaminy D poprzez przebywanie na słońcu.
  2. Należy jeść produkty bogate w wapń, magnez oraz krzem, który także ma wpływ na odpowiednie wykorzystanie wapnia.
  3. Regularna aktywność fizyczna przeciwdziała utracie wapnia a jednocześnie pomaga zwiększyć masę kostną.
  4. Jeśli dieta nie zawiera odpowiedniej ilości wapnia należy stosować suplementy diety, które mogą zapobiec zaburzeniom wynikającym z niedoboru wapnia a więc: pogorszenie stanu kości i zębów oraz choroby serca. Osoby, które mają kamienie nerkowe przed zastosowaniem suplementacji powinny skontaktować się z lekarzem.
  5. Rośliny strączkowe należy namaczać przed gotowaniem – pomaga to zneutralizować zawarty w nich kwas fitynowy, który pogarsza wchłanianie wapnia raz innych składników mineralnych jak magnez oraz cynk.
  6. Należy ograniczyć produkty zawierające kwas szczawiowy, który również zmniejsza wchłanianie wapnia. Kwas szczawiowy znajduje się m.in. w rabarbarze, śliwkach, szpinaku, burakach.
  7. Unikać produktów mlecznych beztłuszczowych. Takie produkty są pozbawione enzymów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K), które są niezbędne do wchłaniania wapnia.
Ser żółty682
Sardynki433
Migdały233
Orzechy laskowe209
Pietruszka203
Słonecznik174
Jogurt121
Mleko119
Sezam110
Jaja56
Źródła wapnia mg/100g produktu