Rak jajnika a dieta

Rak jajnika związany jest z wysoką śmiertelnością. Co roku na Świecie umiera na tę chorobę ponad 150 000 osób. Ponad 70% przypadków diagnozuje się dopiero gdy jest już zbyt późno aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Z ostatnich badań wynika, że na każdy wzrost BMI o 5 jednostek → ryzyko rozwoju tego raka wzrasta o 6%.
Otyłość jak i niedożywienie zmniejszają również szanse na skuteczne leczenie oraz czas przeżycia.

Tak więc żywienie jest bardzo ważne jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom jak i też poprawienie jakości życia osób już chorujących.

Niedożywienie występujące podczas choroby nowotworowej jest bardzo niebezpieczne i dotyczy nawet 70% chorych. Dodatkowo dochodzi do niedożywienia szpitalnego, które wynika z braku jego rozpoznawania oraz leczenia. Wskazuje się niedostateczną wiedzę lekarzy na temat zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, brak współpracy między personelem czy też brak zainteresowania pracowników szpitala tym problemem.
Wyniki badań wskazują, że w większości placówek leczniczych dieta pacjenta jest nieodpowiednio zbilansowana. Średnia wartość kaloryczna jest zbyt mała jak na potrzeby organizmu a witaminy i składniki mineralne dostarczane się w nieodpowiednich ilościach.

Pamiętajmy, że niedożywienie kobiet z nowotworami jajnika nie wynika tylko i wyłącznie z przebiegu choroby. Należy wziąć pod uwagę również stany okołooperacyjne kiedy często Pacjentki poddawane są głodówkom („bo przed badaniem/operacją trzeba być na czczo”) jak i samopoczucie w trakcie i po chemioterapii, kiedy to mogą występować biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, brak apetytu, bóle brzucha. Do tego dochodzi stres oraz obawa o swoje życie co z reguły odbiera apetyt.

Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do Pacjentek onkologicznych. Lekarz stosuje farmakoterapię, wykonuje operacje, robi wszystko aby pozbyć się nowotworu. Dietetyk zaś powinien zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu, który musi mieć siłę do walki z chorobą. Powinien dopasować dietę indywidualnie do Pacjentki i wszelkich objawów niepożądanych.

Sama dieta może okazać się niewystarczająca dlatego często sięgamy po preparaty do leczenia żywieniowego, stosowane doustnie/dojelitowo/dożołądkowo.

Odpowiednie odżywienie w przypadku choroby znacznie wpływa na lepsze wyniki leczenia, poprawia jakość życia, zwiększa przeżywalność i daje Pacjentkom szanse na „lepsze jutro”.

„Sposób żywienia a rak jajnika”, M. Stelmach-Mardas, L. Kubisz, M. Mojzykiewicz, M. Mardas, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 2, 81-86