Orzechy

Orzechy zawierają cenne witaminy m.in. witaminę E (antyoksydant), zdrowe tłuszcze, obniżające poziom złego cholesterolu LDL oraz chroniące nas przed chorobami serca oraz nowotworami.

Cechą wszystkich orzechów jest fakt, że mają one dużą wartość energetyczną. Jest ona uzależniona przede wszystkim od sporej ilości tłuszczów. Są to dobre tłuszcze a więc jedno- i wielonienasycone. Należy pamiętać, że kokos zawiera także nasycone kwasy tłuszczowe.

Należy pamiętać o tym, że orzechy są silnymi alergenami! Więc osoby uczulone na nie, nie powinny ich spożywać.

Orzechy są również składnikami wielu kosmetyków: najczęściej balsamów pielęgnujących oraz odmładzających skórę.

Orzechy najlepiej kupować w łupinkach, ponieważ pełnią one rolę ochronną przed wilgocią oraz wysychaniem. Pamiętajmy, żeby nie kupować orzeszków solonych, słodzonych, w miodzie lub w panierkach różnych smaków. Wówczas dodatkowo zwiększymy ilość kalorii, soli i innych zbędnych dodatków!

Orzechy włoskie (645 kcal/100g):
Przypominają mózg, prawda? Nie bez przyczyny. Orzechy te wpływają na funkcje komórek mózgowych, zwiększają zdolność koncentracji oraz pamięć. Mają dużo żelaza, które dobre jest dla osób zmagających się z anemią. Są cennym źródłem witamin z grupy B. Zawierają 50-75% tłuszczów – ale rzecz jasna tych dobrych! Zawierają najwięcej kwasów omega-3 spośród wszystkich orzechów. Badanie opublikowane w „International Journal for Vitamin and Nutrition Research” dowodzi, że spożywanie orzechów włoskich (64g/dobę przez 6 tygodni) przy jednoczesnym stosowaniu diety niskotłuszczowej wpływało na zmniejszenie stężenia triglicerydów, cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. Udowodniono więc ich korzystny wpływ na układ krwionośny!

Orzechy laskowe (640kcal/100g):
Wpływają pozytywnie na stan naszych włosów, paznokci oraz skóry. Ilość tłuszczu wynosi ok. 65%. Ich jakość można sprawdzić wrzucając je do naczynia z wodą. Te dobre opadną na dno. Wyschnięte będą unosić się na powierzchni.

Orzeszki ziemne (560kcal/100g):
Czy wiedzieliście, że z punktu widzenia botanika są to owoce strączkowe? Zawierają sporo kwasu foliowego potrzebnego zwłaszcza młodym i aktywnym osobom. Nie kupujmy orzeszków, które są mokre – w nich wytwarzana jest pleśń (aflatoksyna), która jest ryzykiem powstania raka żołądka oraz wątroby.

Migdały (572kcal/100g):
Wzmacniają włosy, paznokcie oraz skórę. Zaleca się je również w chorobach układu moczowego.

Nerkowce (560kcal/100g):
Również zawierają sporo żelaza i wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Orzechy te również mają właściwości uspokajające oraz przeciwpróchnicze.

Pistacje (589kcal/100g):
Poprawiają kolor naszej skóry. Obfitują w wit. B1. Wiecie dlaczego pistacje przeważnie mają pękniętą łupinkę? Ponieważ bardzo szybko rosną i wywierają ciśnienie, które przyczynia się do pękania skorupki. Pistacje pozytywnie działają na stężenie glukozy oraz lipidów we krwi. Zawierają sporą ilość luteiny, dlatego powinny być zalecane dla osób cierpiących na choroby oczu.