Nawyki żywieniowe w pracy

Praca, stres, brak czasu – wszystko przekłada się na niewłaściwe odżywianie a co za tym idzie gorszy stan zdrowia oraz złe samopoczucie.
W sytuacjach stresowych obniża się m.in. poziom magnezu, witaminy C i E. Co przekłada się na zaburzenia rytmu serca, drżenie kończyn, skurcze, bóle mięśni, osłabienie układu odpornościowego.

Bardzo często organizm sam chce zredukować napięcie a jedzenie staje się sposobem na radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Są osoby, które podczas stresu „pochłaniają jedzenie” ale też takie, które nie mogą przełknąć nawet wody.

Stres zawodowy jest drugim problemem zdrowotnym co do częstości zgłaszania, zaraz po dolegliwościach mięśniowo-szkieletowych.

W badaniach przeprowadzonych na 160 kobietach, pracujących w urzędach gminy stwierdzono,  że im więcej stresu w pracy tym więcej niekorzystnych nawyków żywieniowych związanych z przejadaniem się lub wręcz przeciwnie stosowaniem restrykcji dietetycznych.
Co ciekawe osoby z prawidłową masą ciała często ograniczały jedzenie w sytuacjach stresowych zaś osoby z nadwagą i otyłością wręcz przeciwnie. Wykazano, że kobiety częściej objadają się w sytuacji stresowej niż mężczyźni, którzy z kolei preferują alkohol.

Co może wpływać na nasz stres w pracy?

Jak wiemy jest wiele czynników: zbyt intensywna praca, nieprzyjemne relacje z pracownikami lub z szefem, brak wsparcia, duża odpowiedzialność, niewłaściwe warunki pracy, brak nagród i pochwał, obciążenie psychiczne, monotonne czynności o stałych godzinach, niepewność finansowa itd.

Jak pracownicy radzą sobie ze stresem?

Poszukują emocjonalnego wsparcia, zwracają się ku religii, starają się rozładować napięcie śmiechem, planowaniem lub akceptacją stanu rzeczy. Inną kwestią jest to, że osoby pracujące często nie mają odpowiedniej ilości czasu aby spożyć ciepły posiłek, dlatego też często są to Fast Food-y, które można szybko zjeść i dostarczyć organizmowi duże ilości energii.

Jeśli chcemy by nasze samopoczucie było lepsze, spróbujmy jednak przygotowywać zdrowe, bogate w składniki odżywcze, lekkostrawne potrawy, które dodadzą nam energii ale także odpowiednie ilości składników mineralnych i witamin, odgrywających ważną rolę w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, mogących rozładować stres.

„Stres oraz sposób radzenia sobie z nim a nawyki żywieniowe wśród osób pracujących”, A. Potocka, A. Mościcka, Medycyna Pracy 2011;62(4):377-388