Cynamon

W czasach starożytnych cynamon był surowcem bardzo cenionym ale również niezwykle kosztownym. Był wówczas używany nie tylko jako przyprawa. Stosowano go w procesie balsamowania ciał i wykorzystywano do produkcji kadzideł wykorzystywanych w świątyniach. Używano go również jako antidotum na trucizny oraz jad.

Przyprawę otrzymuje się z drzewa cynamonowego. Jest sprzedawana pod postacią sproszkowanej kory lub jako olejek cynamonowy. Zapach zawdzięczamy natomiast olejkom eterycznym.

Cynamon jest źródłem błonnika, żelaza, wapnia oraz manganu.

  • Jest naturalnym antyoksydantem a więc opóźnia starzenie się organizmu oraz zapobiega chorobom nowotworowym.
  • Ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.
  • Pozytywnie oddziałuje na nasz układ trawienny.
  • Polepsza przyswajanie pokarmu i działa przeciwbiegunkowo.
  • Stosowany jest podczas niestrawności, wzdęć, braku apetytu.
  • Dzięki właściwościom antybakteryjnym, pomaga zlikwidować trądzik.
  • Stosując cynamon zewnętrznie w postaci balsamów czy też maści – można złagodzić mięśniobóle.
  • Kosmetyki na bazie cynamonu działają również ujędrniająco i ściągająco a dodatkowo posiadają właściwości rozgrzewające. Stosowany podczas kąpieli leczniczych, cynamon odkrywa swoje właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i odkażające.
  • Zaobserwowano również, że cynamon może wpływać pozytywnie na wrażliwość insulinową. W ten sposób pomaga nam obniżać podwyższony poziom cukru – co jest dość istotną informacją dla cukrzyków.

Jednakże z drugiej strony, cynamon spożywany w większych ilościach może nam zaszkodzić.
Cynamon zawiera substancję zwaną eugenol, która może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego, modyfikując skład żółci. Ponadto cynamon zawiera kumarynę, która może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Jak wiemy jest to przyprawa doskonała nie tylko do deserów, kawy, piwa oraz wina. Cynamon w kuchniach Wschodu jest używany do przyprawiania mięs i sosów. W Maroku dodaje się cynamon do potraw z jagnięciny. U nas kojarzy się głównie z jabłkami i ryżem.

Spróbuj

1. Cynamon jako odświeżacz oddechu? Ponoć gdy zmieszamy pół szklanki gorącej wody, łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę cynamonu i przepłuczemy usta, nasz oddech pozostanie świeży przez cały dzień. Najlepiej przekonać się na sobie.

2. Cynamon jako środek na owady? Wystarczy dodać go do balsamu i gotowe.

3. Cynamon jako składnik peelingów do ciała. Wystarczy, że zmieszamy cynamon z fusami od kawy oraz oliwą z oliwek lub miodem.