Jelito grube – polip czy rak?

Polipy to patologiczne uwypuklenia ponad błonę śluzową jelita. Polipy mogą być zapalne, rozrostowe, gruczolakowate. Najgroźniejszym z nich jest ten, który może przekształcić się w raka → polip gruczolakowaty (odsetek zezłośliwienia 29-70%).

Polipy można również podzielić ze względu na obraz makroskopowy lub histopatologiczny – w co nie będziemy się teraz zagłębiać.

Najważniejszą metodą diagnostyczną jest kolonoskopia, dzięki której można zlokalizować wszelkie zmiany, wyciąć lub też pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Gdy lekarz znajdzie powyżej 100 polipów w badaniu, wówczas mówi się o polipowatości jelita grubego.

Czas przemiany gruczolaka w raka to około 5-15 lat a więc to co jemy teraz, przełoży się na stan naszych jelit za około uśredniając 10 lat. Im wcześniej wykryjemy zmianę tym mamy większe szanse na wyzdrowienie! Nie czekajmy więc do ostatniej chwili.

Moim zdaniem badanie powinno się zrobić na pewno po 40 r.ż. lub ok. 25 r. ż. Jeśli u kogoś w rodzinie pojawił się rak jelita.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: pojawienie się krwi w stolcu, bóle brzucha (często w lewym podbrzuszu), biegunki i/lub zaparcia, osłabienie, temperatura, nagłe, bolesne parcie, uczucie niepełnego wypróżnienia.

W profilaktyce raka jelita grubego największą rolę pełni odpowiednia dieta ponieważ to żywność przez nas spożyta ma największy kontakt z błoną śluzową jelita.

W przypadku diagnozy raka, odpowiednia dieta jest również ważna – jadłospis należy skomponować w odniesieniu do metody leczniczej Pacjenta oraz (jeśli to konieczne) stanu, w którym została wyłoniona stomia – ze względu na wycięcie dużego fragmentu jelita.

„Polip a rak jelita grubego”, I. Niedzielska, T. Orewczyk, K. Szaniewski, K. Ziaja, Chirurgia Polska 2008, 10, 1, 30-34