Savoir-vivre na Świecie cz. II

FRANCJA
Francuzi uwielbiają celebrować posiłki – jest to ważny aspekt życia rodzinnego i społecznego. Można powiedzieć, że rytm całego dnia jest podporządkowany właśnie jedzeniu! Godziny spożywania posiłków to niemal świętość. Wszystkie sklepy, biura, banki w godzinach 12:00 a 14:00 są zamknięte po to aby w spokoju zjeść obiad. Kolacja składa się zazwyczaj z przystawek (pasztety, zupy, sałatki), dania głównego (mięso, ryby, zapiekanki, makarony), sałaty z vinegret, która odświeża podniebienie i ułatwia przejście ze smaku słonego do słodkiego oraz deser (tarta jabłkowa, ciasto czekoladowe z płynną czekoladą wewnątrz a nawet deska serów)

Tradycja francuskiego stołu została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO!

Inne zasady:
→ dużym faux pas jest dzwonienie do kogoś w porze posiłku,
→ jeśli jesteśmy zaproszeni na kolacje, warto zjawić się z bukietem kwiatów lub deserem natomiast nie przynośmy wina! Może to zostać źle odebrane jako sugestia, że gospodarz nie zadbał o dobre trunki do posiłku,
→ zjedzmy posiłek do końca – Francuzi nie lubią marnować żywności,
→ nie wycieramy pieczywem sosu pozostałego na talerzu,
→ podczas kolacji nie poruszaj tematów związanych z zarobkami.

SZWECJA
Szwedzi dużą wagę przywiązują do punktualności, dlatego zawsze postarajmy się zjawić u gospodarzy na czas. Pamiętajmy też, żeby nie zjawić się za wcześnie. Pierwsze co przychodzi zazwyczaj do głowy jeśli chodzi o serwowanie posiłków to szwedzki stół. Jego tradycja sięga XVIII wieku. Do stołu szwedzkiego powinno podchodzić się w pięciu turach:
I tura: śledzie i sery
II tura: łososie i węgorze
III tura: pasztety i mielona cielęcina
IV tura: dania gorące
V tura: deser

Najbardziej popularne dania to kiszony śledź, marynowany łosoś oraz raki.

Inne zasady:
→ przychodząc na kolację warto mieć ze sobą jakiś upominek,
→ nie palimy papierosów,
→ toast zawsze pierwszy wznosi gospodarz,
→ nie poruszajmy tematu polityki, religii i pieniędzy,
→ dzień po kolacji należy zadzwonić do gospodarzy i podziękować za zaproszenie,
→ przy każdym podejściu do szwedzkiego stołu bierzemy czyste sztućce,
→ nie mieszamy dań wytrawnych z deserami

WŁOCHY
Najważniejszym posiłkiem dla Włochów jest kolacja serwowana zazwyczaj po godzinie 20:00. W ciągu dnia Włosi spożywają zazwyczaj szybkie posiłki jak croissanty, nieduże śniadania oraz dwudaniowy obiad. Będąc we Włoszech warto pamiętać o sjeście, która odbywa się między godziną 13:00 a 17:00 i podczas której większość sklepów, urzędów, restauracji jest zamkniętych.
W trakcie kolacji ważna jest kolejność serwowania potraw a odmówienie spożycia którejś z nich stanowi duży nietakt. Posiłek rozpoczyna się od przystawek (wędlin) następnie podawane jest pierwsze danie (makarony, risotto, zupy), drugie danie z przystawką (mięso/ryba z surówką/gotowanymi warzywami), deser oraz kawa. Do posiłków serwuje się wodę lub wino.

Lody włoskie znane w Polsce nie mają nic wspólnego z prawdziwymi lodami włoskimi. Lody włoskie nakładane są szpatułką sporych rozmiarów do wafelka rożowego lub kartonikowego kubeczka. Znajdziemy tam nie tylko smaki śmietankowe i czekoladowe ale również pomidorowe, bazyliowe, selerowe lub o smaku gorgonzoli.

Inne zasady:
→ kawę z mlekiem/cappuccino pije się jedynie rano, ewentualnie do południa,
→ nigdy nie pijmy ani nie ustawiajmy na stole napojów gazowanych,
→ wypada jeść wszystko do końca lecz niezbyt szybko,
→ pizzę jemy rękoma,
→ ja wszędzie lepiej unikać tematów związanych z polityką, religią czy też zarobkami.

„80 dań dokoła Świata czyli kilka słów o zachowaniu przy stole. Część III: Europa”, Wiedza i Jakość, nr 3 (44), 2016, str. 25-27