Fasola

Fasola w kulturze Polski odgrywa szczególną rolę – w czasach zaboru traktowano tę roślinę jako symbol patriotyzmu. Chodzi o odmianę „polska fasolka z orzełkiem”, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Odmiana ta charakteryzuje się czerwonym znamieniem z dodatkową plamką, która znajduje się w części brzusznej nasiona. Porównano ją do orła w koronie występującego w godle Polski.

Fasola, jak każda roślina strączkowa to cenne źródło białka, błonnika oraz składników mineralnych. Dzięki inhibitorom proteaz rośliny strączkowe mają działanie przeciwnowotworowe. Błonnik wpływa na poprawę pracy jelit a za pomocą lignanów (fitoestrogeny) regulują bilans gospodarki hormonalnej u kobiet.
Do kolejnych zalet spożywania fasoli należą: obniżenie poziomu insuliny,  zmniejszenie poziomu cholesterolu frakcji LDL oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.

Spożywanie roślin strączkowych jest zalecane osobom z hipercholesterolemią, cukrzycą, nadwagą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym a także w przypadku występujących zaparć i hemoroidów. Przeciwwskazane są natomiast u osób z chorobami zapalnymi żołądka, trzustki oraz dróg żółciowych, nieswoistymi zapaleniami jelit oraz chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

„Fasola – ważny składnik zdrowej diety. Analiza wartości odżywczych.”, J. Wawryka, Z. Zdrojewicz, Pediatr. Med. Rodz. 2016, 12 (4), 394-403