Mięso – jakie wybrać

Jak wiemy wyrobów mięsnych na rynku jest bardzo dużo: wędliny, konserwy, świeże mięso, wędzonki, parówki, kiełbasy, pasztety, kaszanki…

Od czego zależy wartość odżywcza mięsa?
Z żywieniowego punktu widzenia jednym z ważniejszych składników mięsnych jest białko. Chude mięso (głównie drób) jest jednym z najlepszych źródeł pełnowartościowego białka oraz surowcem „dietetycznym”.

Wartość kaloryczna zależy przede wszystkim od gatunku, rasy, wieku zwierzęcia, składu paszy i waha się od 2% (drób, schab) do nawet 50% (przetwory mięsne).

Mięso jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych a więc kwasów, które podnoszą poziom cholesterolu LDL! Jednak jest wyjątek ponieważ kwasy polienowe obniżają poziom cholesterolu – można je znaleźć głównie w wieprzowinie. Zawartość tłuszczów w wyrobach mięsnych zależy także od producenta i od tego jaką paszę stosuje do żywienia zwierząt.

Wołowina zawiera pewne ilości kwasu CLA (linolowy sprzężony), który przeciwdziała miażdżycy, osteoporozie, ma właściwości antynowotworowe.

Osoby będące na diecie często wybierają wyroby o zmniejszonej wartości kalorycznej gdzie tłuszcz jest zastępowany wodą – przez co mięso nie jest tak smaczne.

Mięso jest dobrym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza wit. B12! Dodatkowo jest bogate w żelazo hemowe, które jest bardzo ważnym elementem w zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości mikrocytarnej (z niedoboru żelaza). Mięso dostarcza również selen i kreatynę, występującą w mięśniach i będącą magazynem szybko uwalnianej energii.

Oczywiście mięso ma też swoje słabe strony jak cholesterol, zwiększający ryzyko miażdżycy i chorób sercowo naczyniowych. Dodatkowo mięso zawiera sporą ilość sodu, zwiększającego ciśnienie.

Czytajmy dokładnie wszelkie etykiety na wyrobach mięsnych i zwracajmy uwagę na to ile tak naprawdę jest mięsa w mięsie. W obecnych czasach mięsa jest niewiele a płacimy tylko za wodę i inne dodatki wstrzykiwane w wyroby mięsne.