Kwasy tłuszczowe TRANS (TFA)

TFA występują naturalnie w mleku i mięsie przeżuwaczy tak więc przy umiarkowanym spożyciu tych produktów nie ma zagrożenia dla zdrowia. Problemem jednak są kwasy tłuszczowe TRANS powstałe pod wpływem wielu czynników w procesie rafinacji olejów roślinnych a przede wszystkim podczas uwodornienia w procesie produkcji margaryn twardych. FTA mają dłuższy czas przydatności do spożycia a także służą do wielokrotnego smażenia.

TFA często dostarczamy do organizmu z produktów piekarniczych, które produkowane są z dodatkiem margaryn. Ponadto TFA znajdziemy w fast foodach, ciastkach, ciastach, daniach gotowych typu instant.

Jaki jest więc wpływ sztucznych izomerów TRANS
na zdrowie człowieka?

  • TFA zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów,
  • TFA szczególnie wpływają na zwiększone ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych,
  • TFA zwiększają poziom złego cholesterolu LDL oraz triglicerydów, obniżają poziom dobrego cholesterolu HLD,
  • TFA zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy 2, insulinooporności, otyłości,
  • Zwiększone spożycie TFA w ciąży przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz zaburzeń w rozwoju układu nerwowego,

Zgodnie z poglądami naukowymi wyrażanymi przez wszystkie światowe organizacje margaryny nie są wskazane dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji.

Ilość TFA w Polskich produktach jest bardzo wysoka w porównaniu do produktów z innych państw – lecz mimo to nie ma uregulowań prawnych, które pozwoliłyby na zmniejszenie sztucznych izomerów TRANS w diecie Polaków.

„Kwasy tłuszczowe w izomerii TANS w diecie człowieka”, G. Cichocz, H. Czeczot, Bromat. Chem. Toksykol. – XLV, 2012, 2 str. 181-190