Ryby – wartość odżywcza

Ryby to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3, witamina D, łatwo przyswajalne białka oraz fluor, jod i selen.

Ryby charakteryzują się różną ilością składników odżywczych w zależności od ich pochodzenia (hodowlane, bałtyckie, importowane).

  1. Ryby bałtyckie (łosoś, dorsz, śledź)

Strawność białek tych ryb wynosi 98%. Różnią się zawartością tłuszczu; dorsz jest chudszą rybą niż łosoś. Z zawartością tłuszczu wiąże się wartość energetyczna ryb, która średnio wynosi ok. 70 kcal/100 g do nawet 190 kcal/100 g. Te ryby różnią się również zawartością kwasów omega-3. Dorsz ze względu na małą ilość tych kwasów nie jest uznawany do ryb mających duże znaczenie w profilaktyce chorób serca, jednak łosoś to już spora ilość omega-3! Już dwie porcje łososia po 100 g tygodniowo odgrywają ważną rolę w profilaktyce tych chorób.

  1. Ryby hodowane w Polsce (pstrąg, karp)

Strawność białek dla obu tych ryb jest równie wysoka – ponad 98%. Wartość energetyczna wynosi od 113 kcal/100 g do 142 kcal/100 g. Karp ma o wiele mniejszą zawartość kwasów omega-3 niż pstrąg, który stanowi cenne ich źródło. Dwie porcje pstrąga (po 200 g) odgrywają dużą rolę w profilaktyce chorób układu krążenia.

  1. Ryby oceaniczne importowane z Chin (sola, mintaj)

Są to ryby o niskiej zawartości białka i tłuszczu. W stosunku do innych ryb importowanych sola zawiera spore ilości witaminy D3. Wartość energetyczna tych ryb wynosi od 50 kcal/100 g do 59 kcal/100 g. W związku z niską zawartością tłuszczu w tkankach ryb, również jest niska zawartość kwasów omega-3. Jednak są to ryby łatwe w przyrządzeniu stąd ich duża popularność.

  1. Ryby hodowlane – importowane z Chin i Wietnamu (tilapia, panga)

Ryby te zawierają małe ilości białka lecz większe ilości witaminy D3. Wartość energetyczna wynosi od 64 kcal/100 g do 84 kcal/100 g. Charakteryzuje je najniższa zawartość kwasów omega-3 spośród wszystkich badanych ryb. Popularność tych ryb wynika ze zwartej tekstury mięsa i nie wydzielanie przez nie typowego rybiego zapachu.

www.rybynapolskimrynku.pl, dr hab. inż. Z. Usydus, prof. nadzw. Dr inż. J. Szlinder-Richert, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy 2015