Chyba każda Mama wie czym są nieprzespane noce oraz ciągły płacz Maleństwa.
Kolka niemowlęca charakteryzuje się płaczem, krzykiem, podkurczaniem nóżek, powiększeniem obwodu brzucha oraz trudnościami z wypróżnieniem (zielony, śluzowy stolec). Zazwyczaj występuje w godzinach wieczornych i samoistnie ustępuje ok. 3-4 miesiąca życia.
Aby zdiagnozować kolkę niemowlęcą muszą zostać spełnione wszystkie kryteria:
- Napady płaczu i krzyku występujące i kończące się bez konkretnej przyczyny,
- Epizody powinny trwać co najmniej 3 godziny dziennie i powtarzać się co najmniej 3 dni w tygodniu przez minimum 1 tydzień,
- Prawidłowy rozwój i właściwy przyrost masy ciała dziecka.
Należy również wyeliminować inne przyczyny tych dolegliwości m.in. procesy zapalne przewodu pokarmowego, nowotwory, zakażenie układu moczowego, nieżyt żołądkowo-jelitowy.
Nadal nie wiadomo co powoduje kolkę jednak rozważane są różne przyczyny:
- Nadwrażliwość na białka mleka krowiego i/lub nietolerancja laktozy przyczynia się do zaburzeń motoryki jelit, gromadzenia się gazów i bolesnych skurczów jelit.
- Zaburzenia mikrobioty.
- Niedojrzałość układu nerwowego.
- Nieprawidłowe techniki karmienia czy też niewłaściwy kontakt emocjonalny z rodzicem.
- Znaczna ilość bodźców: hałas, światło.
- Stany lękowe u matki.
Podczas ataku kolki pomóc może: kołysanie, delikatny szum np. suszarki/radia, ciepła kąpiel, ciepłe okłady na brzuch, dieta ze zmniejszoną alergennością, odpowiedni dobór mieszanek mlekozastępczych (u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym).
W badaniach obejmujących 84 niemowląt do 6 miesiąca życia stwierdzono, że zastosowanie hydrolizatów serwatkowych o znacznym stopniu rozkładu białka skraca czas płaczu towarzyszącego kolce o średnio 104 minuty na dobę.
Często zaleca się leki, które przyspieszają usuwanie gazów jelitowych oraz zioła o podobnym działaniu np. koper włoski, mięta, rumianek, werbena pospolita.
Matka karmiąca piersią powinna unikać mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, orzechów, czekolady oraz rozważyć przejście na dietę bezmleczną. Wskazane jest również stosowanie probiotyków (wykazano, że podawanie Lactobacillus reuteri DSM 17938 dzieciom karmionym piersią skraca czas płaczu o 43 minuty).
Uwaga na herbatki ziołowe, które mają wiele działań niepożądanych m.in. senność, utrata apetytu, wymioty.
„Kolki niemowlęce” A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Pediatr. Med. Rodz. 2016, 12 (4), 413-418