Grzyby

Grzyby są uznawane za żywność funkcjonalną korzystnie wpływając na zdrowie człowieka. Wartość odżywcza grzybów wynika z występowania w nich białek, węglowodanów, kwasów tłuszczowych, błonnika, składników mineralnych i witamin.

Grzyby zawierają od 1,5-3,6% białek dobrze przyswajalnych, 4,7-6,7% węglowodanów z czego ok 2-4% to błonnik pokarmowy oraz kwasy tłuszczowe, głównie niezbędne nienasycone! Grzyby to źródło potasu, magnezu, fosforu, wapnia, cynku, selenu i miedzi. Z witamin zawartych w grzybach wymienia się witaminy z gr. B ale również witaminę C, D oraz E.

Polisacharydom, znajdującym się w ścianie komórkowej przypisuje się działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz hipoglikemiczne (obniżające poziom cukru we krwi). Wyizolowano również związki o nazwie triterpenoidy, które działają przeciwko wirusowi HIV1 i wirusowi opryszczki a dodatkowo obniżają ciśnienie krwi i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Najlepiej udokumentowanym  działaniem grzybów jest działanie przeciwnowotworowe. Zawierają one nie tylko związki o działaniu przeciwnowotworowym ale również związki stymulujące układ odpornościowy do niszczenie komórek nowotworowych.

Z uwagi na dużą zawartość błonnika oraz niską zawartość tłuszczu grzyby mają również działanie przeciwmiażdżycowe. Obniżają poziom złego cholesterolu nie wpływając na poziom cholesterolu dobrego.

Grzyby to również naturalne antybiotyki działające przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo grzyby są przeciwalergiczne gdyż hamują reakcję histaminową oraz działają przeciwzapalnie m.in. w zapaleniach stawów.

Grzyby mogą być również pomocne w leczeniu choroby Alzheimera.

Wszystkich bardziej zainteresowanych tematem zapraszam do zapoznania się z artykułem „Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów” M. Siwulski, K. Sobieralski, I. Sas-Golak, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 1 (92), 16-28