Niedobory żywieniowe w diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowa wyklucza spożycie zbóż takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owsa, który często jest zanieczyszczony przez pozostałe zboża.
Produkt bezglutenowy, to produkt, w którym zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg. Wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej jest m.in. celiakia, nietolerancja glutenu oraz alergia na gluten. Dieta w tych jednostkach chorobowych jest jedyną formą ich leczenia. Dieta bezglutenowa odnosi również korzystny wpływ w leczeniu autyzmu, Hashimoto oraz zespołu jelita drażliwego.

Produkty wolne od glutenu mają na opakowaniu symbol przekreślonego kłosa. Jednak często gluten występuje również w wędlinach, przetworzonych owocach i warzywach oraz w nabiale gdzie jest wykorzystywany jako dodatek do żywności. Dlatego też ważne jest czytanie etykiet.

Niedobory występujące podczas stosowania diety bezglutenowej mogą wynikać z obrazu klinicznego celiakii (zanik kosmków jelitowych, zaburzenia trawienia i wchłaniania) oraz z niewłaściwego zbilansowania diety.
Dieta bezglutenowa zawiera bardzo mało błonnika, który pełni ważne funkcje w regulowaniu pasażu jelitowego.
Do niedoborów zalicza się również zmniejszoną podaż witamin z grupy B, witaminy A i D, wapnia, żelaza, cynku, selenu i miedzi.

Długotrwały niedobór poszczególnych składników może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych także bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety osób chorych na celiakię.

„Niedobory składników odżywczych w diecie bezglutenowej”, I. Rybicka, A. Gliszczyńska-Świgło, Probl. Hig. Epidemiol. 2016, 97 (3): 183-186