Bisfenol A (BPA) znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Za pomocą BPA wytwarza się między innymi butelki dla niemowląt, pojemniki do przechowywania żywności, powłoki zbiorników wody pitnej. Ponadto BPA znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków, płyt CD i DVD, lakierów, tuszów do drukarek, leków, smoczków, zabawek, klejów i płynów hamulcowych.
Stwierdzono, że BPA z opakowań migruje do żywności poprzez uszkodzenie plastiku, częste mycie/wyparzanie oraz podgrzewanie (dania do odgrzewania w mikrofali). Migruje również do płynów znajdujących się w opakowaniach mleka dla niemowląt, wody oraz soków owocowych.
Badania potwierdzają, że nawet minimalne ilości BPA mogą wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz wystąpienie wielu negatywnych skutków zdrowotnych. BPA może uszkadzać narządy rozrodcze, drogi oddechowe, oczy oraz skórę. Skutkiem czego mogą być: utrudnione zajście w ciąże, nowotwory jajnika i macicy, przedwczesne dojrzewanie, zespół policystycznych jajników, pogorszenie jakości nasienia, rak prostaty, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny.
Od roku 2011 obowiązuje zakaz sprzedaży i importu butelek z BPA dla niemowląt ale także zakaz wprowadzania do obrotu i importu wyrobów sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi, które nie są zgodne z dyrektywą UE.
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych jako „BPA FREE” a więc wolnych od bisfenolu A. Oznaczenia można znaleźć na spodzie butelek, opakowaniach lub ulotkach. Produkty bezpieczne mają również umieszczony trójkąt, który informuje o możliwości recyclingu. Trójkąt zawierający oznaczenie „05 PP” również oznacza, że przy produkcji został użyty bezpieczny polipropylen.
„Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych”, D. Rogala, K. Kulik-Kupka, A. Spychała, E. Śnieżek, A. Janicka, O. Moskalenko, Probl. Hig. Epidemiol. 2016, 97 (3): 213-219