Banany – źródło potasu

Owoc bananowca to kiść, która może osiągać wagę 50 kg i liczyć nawet 300 sztuk bananów! Zaraz po jabłkach są to najczęściej spożywane owoce, choćby dlatego, że są łatwe w pozyskaniu, można je zjeść wszędzie bez serwetki i sztućców i mają łatwe do otwarcia „opakowanie”.

W skład owoców wchodzą głównie węglowodany. Niedojrzałe banany to źródło skrobi, zaś dojrzałe zawierają już sacharozę, glukozę, fruktozę i jedynie 1% skrobi.
Banany zawierają znaczne ilości witamin z grupy B, witaminę C, witaminę E oraz kwas foliowy. Ze składników mineralnych zawartych w bananach można wymienić potas, magnez, żelazo.

Banany zawierają także serotoninę – substancję odgrywającą istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i łagodzącą stany stresowe.

Owoce bananowca są idealnym produktem dla osób z chorobami serca, arytmią, nadciśnieniem, niewydolnością serca – ze względu na zawarty w nim potas! Dieta bogata w potas zapobiega zawałom, arytmii, nadciśnieniu. Dwa duże banany dostarczają 1000 mg potasu co stanowi dawkę wystarczającą u osób chorych i spożywających leki moczopędne, które potas wypłukują.

Odmiany bananów:

  1. Plantany – są większe i mniej słodkie. Mają sporo skrobi i potasu. Nie należy ich spożywać na surowo! Są produktem tropikalnych regionów.
  2. Banany karłowate – najmniejsze i najsłodsze banany uprawiane w Afryce, Azji i na Wyspach Kanaryjskich.
  3. Czerwone banany – pochodzą z Malezji. Mają ciemnoczerwoną skórkę i smakują podobnie jak zwyczajne banany.

UWAGA: Banany same lub w połączeniu z jabłkami niosą ulgę w biegunce!

„Lecznicza żywność”, Dr med. Jorge D. Pamplona Roger, Warszawa 2014