Dieta w POCHP

POChP to przewlekła obturacyjna choroba płuc, w której przepływ powietrza przez płuca jest ograniczony. Jest to zwykle schorzenie postępujące. Czynnikiem ryzyka występowania POChP jest palenie tytoniu.

Objawami POChP są:
Nadmierne wydzielanie śluzu, duszności, nadciśnienie płucne. Do zmian pozapłucnych zalicza się osteoporozę, depresję, spadek masy ciała, niedokrwistość oraz zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wyróżnia się postać „pink puffer” (różowy sapacz), która charakteryzuje się występowaniem niedowagi, kaszlu, duszności oraz częściowej niewydolności oddechowej oraz postać „blue bloater” (siny nadymacz), do której zalicza się występowanie otyłości, sinicy i całkowitej niewydolności oddechowej.

Poważnym problemem występującym podczas POChP jest niedożywienie, które dotyczy 1/5 pacjentów z POChP. Wraz z pogłębianiem się niedożywienia nasilają się również objawy choroby. To właśnie jest stan, w którym należy włączyć odpowiednie leczenie żywieniowe. Z drugiej strony badania wskazują, że coraz częstszy odsetek pacjentów z POChP ma nadwagę lub otyłość (teorie współistnienia tych chorób znajdziecie w artykule źródłowym).

Pacjenci z zaawansowanym POChP mają problemy z robieniem zakupów jak i przygotowywaniem potraw. Wykazują również brak apetytu ze względu na występujące epizody bezdechu, bóle brzucha, biegunki/zaparcia czy też suchość w jamie ustnej.

Dieta oprócz prawidłowej podaży kalorii (redukcja masy ciała we współistniejącej nadwadze/otyłości oraz dieta bogatoenergetyczna podczas niedożywienia) powinna uwzględniać odpowiednie ilości witaminy D i wapnia ze względu na duże ryzyko wystąpienia osteoporozy ale także żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego ze względu na często występującą niedokrwistość. Ponad to ważne aby dieta zawierała niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w tym kwasy omega-3, antyoksydanty, flawonoidy, błonnik oraz pełnowartościowe białko, które zapewni odpowiednie funkcjonowanie mięśni oddechowych. Zalecane jest uzupełnianie płynów a więc od 6 do 8 szklanek wody dziennie.

Potrawy należy przyrządzać z użyciem świeżych lub suszonych ziół zamiast soli. Sól może powodować problemy z oddychaniem i podwyższać ciśnienie krwi.

Prawidłowe żywienia zwiększa skuteczność leczenia i zmniejsza ryzyko hospitalizacji!

„Stan odżywiania i planowanie interwencji dietetycznych u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.”, A. Mandecka, B. Rogulska-Ilow, Probl. Hig. Epidemiol. 2016, 97(3): 187-196