Przez miesiąc niewytrenowani mężczyźni i kobiety przyjmowali 1,35g żeń szenia – dwie kapsułki przed śniadaniem i jedna przed kolacją. Poddani zostali testowi na wytrzymałość (jazda na rowerze do wyczerpania z intensywnością na poziome 65-70% VO2 max). Przyjmowanie żeń szenia wydłużyło ten test o 7 minut.
W kolejnym badaniu podawano jednej grupie przez 8 tygodni placebo zaś drugiej żeń szeń. Następnie wykonali test na wytrzymałość (bieg na bieżni). Dzięki suplementacji żeń szenia czas testu był dłuższy o półtorej minuty od grupy, która otrzymywała placebo. Dodatkowo w grupie przyjmującej żeń szeń był niższy poziom stresu oksydacyjnego (co zostało potwierdzone też w innych badaniach).
Przyjmowanie żeń szenia poprawia także cechy psychomotoryczne a zwłaszcza czas reakcji
oraz wzrost zdolności intelektualnych.
Jakość i pochodzenie tej rośliny mogą powodować skrajne efekty działania. Korzenie powinny być hodowane przed 5-6 lat i zbierane jesienią. Nie wiadomo co znajduje się na sklepowych półkach.
Efekty uboczne:
Spożywanie żeń szenia o dużej zawartości kofeiny może powodować nerwowość. Z badań na zwierzętach stwierdzono, że żeń szeń osłabia mobilizację tłuszczów – przez to nie jest zalecany w dietach odchudzających.
„Suplementy żywnościowe dla sportowców”, F. Delavier, M. Gundill, Łódź 2010