Niedobór czy nadmiar tłuszczu – co gorsze?

Często osoby będące na diecie wykluczają tłuszcze – dlaczego?
Jest to tak samo ważny i istotny składnik dla organizmu jak białko czy też węglowodany.

Tłuszcz nie tylko dostarcza energii ale również jest nośnikiem m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tłuszcz to ważny składnik strukturalny, który buduje komórki, błony komórkowe a także istotę białą mózgu. Dodatkowo chroni przed nadmierną utratą ciepła, ułatwia odczuwanie smaku, przełykanie potraw a także wpływa na stan włosów i paznokci.

NADMIAR
W Polsce niestety przeważa nadmierne spożycie tłuszczów co prowadzi do nadwagi i otyłości. Stwierdza się przeważnie zbyt wysokie spożycie tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec, mięso) co koreluje z większą zachorowalnością na chorobę niedokrwienną serca i niektóre rodzaje nowotworów.

Inaczej działają kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które zapobiegają miażdżycy przez obniżenie poziomu cholesteroli oraz kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które również zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Zbyt duże spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych (zwierzęcych) oraz trans (pieczywo cukiernicze, fast food, margaryny twarde) przyczynia się do rozwoju miażdżycy ale również: niskiej masy urodzeniowej dzieci, zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego czy też podwyższenia poziomu insuliny.

NIEDOBÓR
Gdy ograniczamy tłuszcze na rzecz węglowodanów może dojść do zwiększenia poziomu triglicerydów, które również przyczyniają się do powstawania nadwagi i otyłości. Niedobór tłuszczów w diecie może także powodować niedobór witamin, które są w nich rozpuszczalne (A, D, E, K) oraz niedostateczne spożycie tłuszczów z rodziny omega-3 i omega-6.
Zbyt małe spożycie tych kwasów tłuszczowych może prowadzić do:

  • zmniejszenia przyrostu masy ciała i wzrostu u dzieci,
  • zapaleń skóry, gorszego gojenia ran,
  • zaburzeń funkcjonowania nerek,
  • osłabienia serca,
  • zwiększonej kruchości naczyń krwionośnych,
  • zwiększenia zachorowalności na infekcje.

 „Dietoterapia”, D. Włodarek, E. Lange, L. Kozłowska, D. Głąbska, PZWL, 2014 Warszawa