Halitoza

Halitoza to nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który ma wpływ na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Zapach z jamy ustnej zależy od pory dnia, płci, wieku ale także od diety. Szacuje się, że halitoza dotyczy nawet 25% ludzi (częściej mężczyzn).

Halitoza najczęściej występuje rano, co ma związek z obniżonym przepływem śliny podczas snu. Przykry zapach wywołany jest najczęściej przez bakterie a także ich produkty przemiany materii w tym lotne związki siarki. Jest to zazwyczaj związane ze złą higieną jamy ustnej i chorobami m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie oskrzeli, procesy nowotworowe, ropień płuca. Przykry zapach może być również o podłożu psychologicznym.

Co ciekawe prawdziwa halitoza nie jest wyczuwalna przez osobę cierpiącą na nią tylko przez otoczenie. Człowiek borykający się z halitozą przyzwyczajony jest już do swojego zapachu z ust.

Diagnostyka halitozy jest najczęściej rozpoznawana przez wąchanie z bliskiej odległości ust i nosa pacjenta. Jest wiele metod dodatkowych jak spektometria masowa, chromatografia gazowa czy też pomiar związków siarki za pomocą halimetru.

Nieprzyjemny zapach z ust mogą również wywoływać produkty spożywcze jak czosnek, cebula, tłuszcze zwierzęce a także papierosy i alkohol.

Leczenie:
Halitozę łatwo zdiagnozować, jednak trudniej ustalić jej przyczynę a w związku z tym włączyć odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest dokładne zbadanie jamy ustnej i wyleczenie ubytków próchnicowych.

Ważna jest również modyfikacja diety – należy zwracać uwagę na ilość przyjmowanego białka, tłuszczów zwierzęcych i używek w tym kawy. Środki, które są stosowane do zamaskowania przykrego zapachu to między innymi goździki, pietruszka, anyż, guawa, cynamon.

„Halitoza – przegląd piśmiennictwa”, A. Paradowska, K. Sławecki, Czas. Stomatol., 2008, 61, 11, 815-822