Czym jest soylent?

Soylent to wynalazek pewnego informatyka, który miał dość robienia zakupów a w dodatku nie przepadał za samą czynnością jedzenia. Opracował zatem posiłek w formie proszku, który będzie prosty i szybki w przygotowaniu. Nazwa „soylent” wzięła się z powieści z lat 60’ pt. „Przestrzeni! Przestrzeni!”, w której ludzie z powodu przeludnienia odżywiali się jedynie soją i soczewicą.

W soylencie znajduje się ok. 30 składników w tym m.in. tłuszcze, białko, węglowodany, witaminy (A, D, E, C, z grupy B), składniki mineralne (jod, miedź, magnez, potas, sód). W preparacie nie znajdują się żadne substancje toksyczne czy rakotwórcze. Nie znajdziemy tam nawet szkodliwych tłuszczy trans czy cholesterolu. Jedna porcja produktu (414 ml) zawiera 400 kcal. Niestety wyglądem przypomina szarą, gęstą ciecz bez zapachu i konkretnego smaku.

W początkowej wersji produktu, proszek należało mieszać z wodą i dołączonym tłuszczem. W najnowszej wersji do przygotowania koktajlu wystarczy jedynie woda. Przygotowanie zajmuje więc mniej niż 5 minut.

Do tej pory nie przedstawiono jednak żadnych badań jakoby soylent faktycznie dostarczał nam wszystkiego co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiadomo jedynie, że soylent jest niedoborowy w składniki takie jak likopen, flawonoidy czy inne antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo a przez to ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

Informatyk skalkulował, że standardowe wydatki na jedzenie wynosiły  470$ dziennie,
zaś wyżywienie za pomocą soylentu jedynie 9$.

Soylent stosowany jest głównie wśród młodych, zabieganych osób, które nie mają czasu na pełnowartościowy posiłek. Jeśli już chcemy sięgać po tego typu produkty, możemy zainteresować się koktajlami do żywienia dojelitowego innych producentów, które są przebadane.

„Soylent – alternatywa dla codziennego jedzenia”, Z. Zdrojewicz, M. Wróblewska, Ł. Tomaszewski, Med. Rodz. 2016, 19 (4), 207-211