Alkohol – wpływ na zdrowie

  1. Najpowszechniejsze konsekwencje spożywania alkoholu dotyczą wątroby.
    Często dochodzi do odkładania tłuszczu w komórkach wątrobowych co prowadzi do stłuszczenia wątroby. Zazwyczaj nie daje objawów i może się cofnąć po powrocie do właściwej diety. Natomiast gdy dojdzie do tego zapalenie narządu, może rozwinąć się marskość wątroby co prowadzi do występowania żółtaczki, obrzęków, krwawień, wodobrzusza, żylaków przełyku oraz raka.
  2. Alkohol wywiera również wpływ na układ hormonalny.
    U mężczyzn dochodzi do feminizacji a więc zaniku jąder i impotencji.
  3. Alkohol wpływa na układ pokarmowy.
    Spożywanie alkoholu może prowadzić do powstawania zgagi, wrzodów, zaburzeń trawienia oraz wchłaniania. Podczas spożywania alkoholu dochodzi także do nadciśnienia tętniczego oraz zespołu Wernickiego-Korsakowa (paraliż mięśni oczu, zmiany poznawcze, zaburzenia czucia, swędzenie kończyn).
  4. Zmierzając do końca – alkohol może być czynnikiem ryzyka występowania raka.
    Dotyczy to najczęściej narządów/tkanek, które mają bezpośredni kontakt z alkoholem jak przełyk, gardło, krtań. Wykazano również zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego oraz raka piersi.

Spożycie alkoholu to temat kontrowersyjny – jedni mówią, żeby nie pić w ogóle, inni zaś wskazują na rzadsze występowanie chorób układu krążenia przy spożyciu 30-50g etanolu/dzień.

Często mówi się również o jednostkach alkoholu, które mogą być spożywane. Opierając się na ogólnych zaleceniach max spożycie alkoholu na dzień stanowi:
1 kieliszek wódki lub 1 lampka wina lub 1 małe piwo – dla kobiet
2 kieliszki wódki lub 2 lampki wina lub 2 małe piwa – dla mężczyzn

 „Żywienie – atlas i podręcznik”, H.K. Biesalski, P. Grimm, Wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2012