DZIECKO TO NIE MINIATURKA CZŁOWIEKA DOROSŁEGO
Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt:
- Krótkie karmienie piersią.
- Zbyt duża podaż słodkich soków.
- Zbyt mała podaż tłuszczu.
- Zastępowanie mleka modyfikowanego mlekiem krowim.
- Dosalanie, dosładzanie.
- Późne wprowadzanie dań mięsnych do diety.
- Nieprawidłowa podaż zalecanych płynów.
Jak wygląda żywienie oraz stan odżywienia dzieci polskich na tle Europy?
Spożycie energii jest mniej więcej na takim samym poziomie i pochodzi głównie z węglowodanów. Wykazano wysokie spożycie B-karotenu i magnezu w przeciwieństwie do niskiego spożycia wapnia. Wśród młodzieży wykazano zbyt częste spożywanie napojów słodzonych (coca cola, oranżada, lemoniady), które usposabiają m.in. do otyłości i próchnicy. Powyżej 3 r.ż. spada spożycie mleka co stanowi zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę w późniejszym wieku.
Zbyt często obserwuje się upodobanie diet dziecka do diet dorosłych, w których ograniczeniu ulegają tłuszcze (ważne dla rozwoju układu nerwowego i syntezy hormonów) a zwiększeniu ulega błonnik pokarmowy. W wieku 3 lat zaleca się stopniowy wzrost błonnika! Błędem jest również nadmierne dosalanie potraw.
Od siebie dodam, że dzieci spożywają dużo fast foodów, niezdrowych przekąsek – wpływa to na zwiększone ryzyko hiperlipidemii, otyłości, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy i wielu innych chorób w tym neurologicznych. Zbyt mała podaż warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych nie dostarcza odpowiednich witamin, składników mineralnych tak ważnych dla odpowiedniego rozwoju dziecka.
Konsekwencji niewłaściwej diety jest wiele i mogą dopiero ujawnić się w wieku późniejszym dziecka – nie lekceważmy więc zaleceń żywieniowych oraz dobrych rad dietetyków i lekarzy.
„Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro” Jerzy Socha, Piotr Socha, Halina Weker, Joanna Neuhoff-Murawska Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii Instytutu „Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.