Żywienie dzieci

DZIECKO TO NIE MINIATURKA CZŁOWIEKA DOROSŁEGO

Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt:

  1. Krótkie karmienie piersią.
  2. Zbyt duża podaż słodkich soków.
  3. Zbyt mała podaż tłuszczu.
  4. Zastępowanie mleka modyfikowanego mlekiem krowim.
  5. Dosalanie, dosładzanie.
  6. Późne wprowadzanie dań mięsnych do diety.
  7. Nieprawidłowa podaż zalecanych płynów.

Jak wygląda żywienie oraz stan odżywienia dzieci polskich na tle Europy?
Spożycie energii jest mniej więcej na takim samym poziomie i pochodzi głównie z węglowodanów. Wykazano wysokie spożycie B-karotenu i magnezu w przeciwieństwie do niskiego spożycia wapnia. Wśród młodzieży wykazano zbyt częste spożywanie napojów słodzonych (coca cola, oranżada, lemoniady), które usposabiają m.in. do otyłości i próchnicy. Powyżej 3 r.ż. spada spożycie mleka co stanowi zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę w późniejszym wieku.

Zbyt często obserwuje się upodobanie diet dziecka do diet dorosłych, w których ograniczeniu ulegają tłuszcze (ważne dla rozwoju układu nerwowego i syntezy hormonów) a zwiększeniu ulega błonnik pokarmowy.  W wieku 3 lat zaleca się stopniowy wzrost błonnika! Błędem jest również nadmierne dosalanie potraw.

Od siebie dodam, że dzieci spożywają dużo fast foodów, niezdrowych przekąsek – wpływa to na zwiększone ryzyko hiperlipidemii, otyłości, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy i wielu innych chorób w tym neurologicznych.  Zbyt mała podaż warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych nie dostarcza odpowiednich witamin, składników mineralnych tak ważnych dla odpowiedniego rozwoju dziecka.

Konsekwencji niewłaściwej diety jest wiele i mogą dopiero ujawnić się w wieku późniejszym dziecka – nie lekceważmy więc zaleceń żywieniowych oraz dobrych rad dietetyków i lekarzy.

„Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro” Jerzy Socha, Piotr Socha, Halina Weker, Joanna Neuhoff-Murawska Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii Instytutu „Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.