Nawadnianie osób starszych

Ludzie piją gdy odczuwają pragnienie, jednak u osób po 60 r.ż. ilość płynów może nie być wystarczająca podczas ich spożywania jedynie w momentach pragnienia. Osoby starsze mają również ograniczoną funkcję nerek, co prowadzi do zwiększonego wydalania wody.

Osoby starsze miewają również problemy z pamięcią, chodzeniem, chorobami, które przekładają się na to, że pacjent nie ma apetytu a także nie jest w stanie pić odpowiedniej ilości płynów.

Odwodnienie u tej grupy osób może powodować poważne problemy, które mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem: chorób płuc, infekcji układu moczowego, kamicy nerkowej, zaparć, upadków.

Kilka porad jak pomóc osobom starszym zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia:

  1. Napoje powinny być łatwo dostępne i w dzień i w nocy – ważne jest aby starsza osoba miała wodę przy łóżku, oraz w miejscach w których najczęściej przebywa.
  2. Jeśli osoba starsza jest osobą leżącą – podnieśmy trochę wyżej górną połowę ciała i zamiast kubków można używać słomek, łyżeczek albo specjalnych kubeczków z „dziubkiem”.
  3. Temperatura napoju nie powinna być ani wysoka ani zimna.
  4. Należy pamiętać o zwiększonej ilości płynów podczas upałów a także infekcjach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała.
  5. Na obiady można przygotowywać zupy na bazie owoców czy warzyw, które zawierają dużo wody a ponadto są cennym źródłem innych składników odżywczych.
  6. Jeśli pacjent nie lubi smaku wody – nie zmuszajmy go ale starajmy się przekonać jak odpowiednie nawodnienie jest ważne i co się z nim wiąże. Zaproponujmy dodanie do wody świeżą mięte, trochę cytryny lub imbiru aby nieco zmienić smak.
  7. Herbatki ziołowe/owocowe również powinny gościć w jadłospisie, szczególnie w chłodniejsze dni.

„Nawadnianie organizmu – wskazówki”  materiały edukacyjne european hydration institute na podstawie EFSA Panel of Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA): Scientific Opinion on Dietary reference valus for water. EFSA Journal 2010; 8(3): 1459