Hummus

Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza – ciecierzyca. To się zgadza bo hummus przyrządzany jest głównie z ciecierzycy ale także z innych roślin strączkowych. Hummus jest doskonały na kanapki lub jako dip do zimnych przekąsek.

Hummus to jednak nie sama ciecierzyca. Do pasty można dodać różne składniki: tahini (pasta sezamowa) czosnek, oliwę, sok z cytryny, pietruszkę oraz różne przyprawy w zależności od preferencji smakowych.

Jest to składnik diety wegetariańskiej/wegańskiej, który dostarcza do organizmu dużo białka, węglowodanów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Hummus to także źródło witamin z gr.B, wit. A, β-karotenu, magnezu, wapnia, fosforu, potasu, związków bioaktywnych oraz błonnika (7,6%).

Tahini wchodzące w skład hummusu również stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych co tylko potęguje prozdrowotne działanie tej potrawy. Dołączmy do niego czosnek, sok z cytryny i oliwę z oliwek – uzyskamy prawdziwą bombę prozdrowotną!

Hummus to nie tylko potrawa wegetariańska ale również bezglutenowa, bezlaktozowa, o niskim indeksie glikemicznym.

Dlatego jest polecana dla osób z nietolerancją laktozy, celiakią, cukrzycą, chorobami układu krążenia, chorobami przewodu pokarmowego. Hummus mogą również spożywać kobiety w ciąży i karmiące.

 „Hummus – trochę egzotyki na talerzu” Z. Zdrojewicz, J. Majewski, J. Pająk, M. Majewski, Med. Rodz. 2017; 20(3) 233-236