Miód

Jak wiemy, miód wytwarzają pszczoły z nektaru kwiatowego bądź spadzi.
Nektar jest to słodki, zagęszczony sok roślinny z okolic kwiatu.
Spadź natomiast to słodkie kropelki na liściach niektórych drzew, powstające w miejscach uszkodzeń rośliny przez mszyce. Pszczółki są bardzo pracowite i wzbogacają swoje zbiory enzymami a następnie umieszczają w komórkach plastrów gdzie odbywa się dojrzewanie miodu.
Miód płynny nazywamy patoką, zaś skrystalizowany – krupcem.

Miody dzielimy na:

1) Nektarowe jednokwiatowe – akacjowy, gryczany, rzepakowy, lipowy
2) Nektarowe wielokwiatowe – pochodzą z nektaru, który zbierany jest z roślin łąkowych i leśnych
3) Spadziowe – mające ciemnooliwkowy kolor oraz słodki specyficzny, żywiczny smak
4) Sztuczne – otrzymane podczas podgrzewania roztworu sacharozy z kwasem solnym oraz dodawania konserwantów, barwników, aromatów. Oczywiście nie zawierają one żadnych cennych składników odżywczych.

Istnieją także ziołomiody – produkowane przez pszczoły, karmione specjalną odżywką składającą się m.in. z ziół.

Do podstawowych składników miodu zalicza się glukozę oraz fruktozę. Ponadto miód zawiera olejki eteryczne, składniki mineralne jak potas, magnez, wapń, żelazo oraz witaminy z gr. B.

Spożywanie miodu korzystnie wpływa na serce, przewód pokarmowy (ułatwia trawienie) a inhibina w nim zawarta hamuje rozwój drobnoustrojów. W miodzie występuje także acetylocholina, która wpływa na obniżenie ciśnienia oraz cholina, ochraniająca wątrobę.

UWAGA: Nie powinno się podawać miodu dzieciom poniżej 1 r.ż. Miód zawiera bakterie Clostridium botulinum – niemowlęta mogą nie być odporne na te bakterie.

WYBIERAJMY MIODY NATURALNE!