Masa ciała a płodność kobieca

Można zauważyć, że wraz z upływem czasu coraz częściej słychać o problemach z płodnością u kobiet.
W wielu publikacjach wskazuje się niekorzystny wpływ niedowagi/otyłości, szczególnie typu brzusznego na płodność kobiecą.

Kobiety z BMI powyżej normy charakteryzują się obniżeniem płodności oraz zaburzeniem implantacji zarodka oraz jego rozwojem już podczas trwania ciąży. Kobiety z BMI >30 kg/m2 mają 2-krotnie wyższe ryzyko zaburzeń niepłodności. Każde zwiększenie BMI o jedną jednostkę powoduje 6 procentowy spadek hormonu wzrostu, który odpowiada za produkcję komórek jajowych. Również spożywanie produktów bogatych w cukier i alkohol zaburzają płodność a także ryzyko samoistnego poronienia.

Tkanka tłuszczowa to nie tylko magazyn energii ale również narząd endokrynny wpływający na wiedzielanie wielu hormonów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę dotykającą 13-15% par.

Odpowiedni sposób żywienia oraz styl życia może obniżać ryzyko niepłodności związanej z brakiem owulacji nawet o 69%. Normalizacja cyklu miesiączkowego może nastąpić już przy zmniejszeniu masy ciała o 5%

Zachowanie właściwej masy ciała zapewnia odpowiednie działanie układu rozrodczego kobiet. Wpływa również na parametry hormonalne i metaboliczne.  Zmniejszenie masy ciała pomaga w przywróceniu cykli owulacyjnych, ułatwia zajście w ciąże oraz uniemożliwia powstawanie wielu powikłań w okresie ciąży.

„Wpływ masy ciała na płodność kobiecą” M. Hajduk, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2012, tom 8, nr 3.