Marnowanie żywności

Nie marnujmy jedzenia!

Marnowanie żywności ma miejsce nie tylko podczas konsumpcji ale także przy produkcji, przetwórstwie i dystrybucji. Zmniejszanie mas jadalnych dzieli się na trzy typu: ubytki naturalne (zmniejszenie masy w wyniku zmian fizycznych i biochemicznych), straty (zmniejszenie masy wynikające z niegospodarności, błędów, w przebiegu zbiorów, transportu, magazynowania) oraz marnotrawstwo (wynikające z nieprawidłowej dystrybucji, transportu i przygotowania do konsumpcji).

Kilka faktów:

  1. Według FAO – aż 925 mln osób zagrożonych jest głodem.
  2. W UE 79 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa.
  3. Skrajnego ubóstwa w Polsce doświadcza 2,5 mln osób.
  4. Produkcja 30% żywności nieskonsumowanej powoduje zwiększone o 50% zużycie wody do celów nawadniania.
  5. Do wyprodukowania 1 kg wołowiny średnio zużywa się 5-10 tys. litrów wody.
  6. Aby wyprodukować 1 kg żywności, emituje się 4,5 kg dwutlenku węgla!

Wyniki badań w Europie:

  1. W 27 krajach UE marnuje się 89 mln ton żywności rocznie! Średnio 179 kg na osobę na rok. W Polsce marnowana żywność stanowi 8 972 000 kg! Zajmujemy 5 miejsce! Na pierwszej pozycji jest Wielka Brytania z ilością 14 391 000 kg. Najmniej żywności marnują mieszkańcy Malty, Luksemburgu i Słowenii.
  2. 42% marnowania żywności ma miejsce w gospodarstwach domowych, z tego aż 2/3 można uniknąć.
  3. Producenci żywności są odpowiedzialni za 39% generowanych odpadów. 14% odpadków żywnościowych generują restauracje i cateringi.

W POLSCE:

  1. W Polsce najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny, warzywa, ziemniaki i owoce.
  2. Znacząco częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.
  3. Najczęstszymi przyczynami marnowania żywności są: przegapienie terminu przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie, zakup złego jakościowo produktu, zbyt duże porcje posiłków, zbyt duże zakupy.

Federacja Polskich Banków Żywności obchodzi Światowy Dzień Żywności 16 października.

To właśnie BANKI ŻYWNOŚCI przeciwdziałają marnowaniu żywności i ograniczają niedożywienie, dzięki nim żywność trafia do potrzebujących. W Polsce istnieje 35 takich banków gdzie łączna powierzchnia magazynowa wynosi 20 426m2 a 3000m2 stanowią chłodnie i mroźnie.

KAŻDY PRODUCENT, KTÓRY ZDECYDUJE SIĘ PRZEKAZAĆ ŻYWNOŚĆ ZWOLNIONY JEST Z PODATKU VAT!

„Marnowanie żywności w Polsce i Europie”, Raport Federacji Polskich Banków Żywności, Prof. Dr hab. D. Kołożyn-Krajewska, dr hab. K. Rejman, mgr inż. M. Gosiewska, Warszawa, 2012r.