Lukrecja a osteoporoza

Osteoporoza dotyka coraz więcej ludzi (głównie dotyczy kobiet) a jej powstawanie związane jest z gospodarką hormonalną, starzeniem się organizmu ale również niewłaściwą dietą ubogą w wapń oraz witaminę D
i brak aktywności fizycznej.

Wiele kobiet w okresie pomenopauzalnym nie poddaje się hormonoterapii zastępczej w związku z możliwymi powikłaniami jak np. zakrzepica, choroba niedokrwienna serca, zwiększone ryzyka nowotworów endometrium. Dlatego też coraz częściej słyszy się o fitoestrogenach, które mogą stanowić naturalną hormonoterapię.

Fitoestrogeny występują w roślinach takich jak: groch, bób, fasola,dynia, lukrecja, fasola, marchew. Udowodniono ich działanie profilaktyczne w chorobach układu krążenia ale także w łagodzeniu objawów menopauzy m.in. uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości, zaburzeń rytmów serca, spadku libido, stanów depresyjnych.

Fitoestrogeny mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwzakrzepowe, przeciwwrzodowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze!

Lukrecja jest jednym z wielu źródeł fitoestrogenów a do tego jednym z najstarszych leków pochodzenia naturalnego (stosowano ją już w IV w.n.e.).  Lukrecja jest składnikiem słodzącym i zapachowym do produkcji napojów, soków, cukierków, gum do żucia. Jest prawie 50 razy słodsza od cukru, który stosujemy codziennie.

Lukrecja obniża ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, macicy ale również ma korzystny wpływ na zmiany związane z osteoporozą. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej. Najważniejszym składnikiem lukrecji jest glabrydyna, która ma działanie estrogenne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwgruźliczne i neuroochronne.

„Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) i jej zapobiegawczy wpływ na rozwój osteoporozy.”, S. Klasik-Ciszewska, W. Wojnar, I. Kaczmarczyk-Sedlak, Post.Fitoter. 2016; 17(2):106-110