Kamica woreczka żółciowego a dieta

Głównym zaleceniem jest przestrzeganie zasad diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów. U osób, u których kamica przebiega bezobjawowo i nie daje większych dolegliwości dieta nie jest tak bardzo rygorystyczna – jednak należy pamiętać o kilku głównych zaleceniach.

  1. Należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, który przyspiesza pasaż jelitowy, wiąże cholesterol (będący głównym składnikiem kamieni) i usuwa kwasy żółciowe z jelit. Błonnik znajdziemy w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych (pieczywo, kasze, makarony).
  2. Należy ograniczyć potrawy/produkty bogatotłuszczowe. Tłuszcz przyczynia się do gwałtownego wyrzutu żółci z woreczka co ma związek z jego nagłym skurczem i napadem bólu. To samo może nas spotkać po spożyciu żółtka jaja. Jeśli mamy wybierać to tylko odrobinę tłuszczu i najlepiej roślinnego.
  3. Posiłki należy przygotowywać metodą gotowania na parze, w wodzie, pieczenie w folii, w rękawie, duszenie bez dodatku tłuszczu. Wyeliminujmy potrawy smażone, które obciążają przewód pokarmowy.
  4. Regularne i powolne spożywanie posiłków to regularne usuwanie żółci z woreczka żółciowego. Gdy jemy w biegu a posiłki są nieregularne wówczas skurcz woreczka żółciowego jest gwałtowny i bolesny żeby pozbyć się żółci nagromadzonej w ciągu całego dnia.

A jeśli występuje nagłe ostre zapalenie woreczka żółciowego?

Taki stan można rozpoznać m.in. po występowaniu bólu w prawym podżebrzu, wymiotów, nudności, podwyższonej temperatury. Pacjent otrzymuje zazwyczaj środki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. W pierwszym dniu po takim ostrym napadzie zaleca się głodówkę lecz z dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów. Przez następne dni dieta ogranicza się do kleików, przecierów, sosów wprowadzając stopniowo inne produkty.

„Kamica żółciowa. Porady lekarzy i dietetyków” M. Jarosz, J. Dzieniszewski„Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka, H. Ciborowska, A. Rudnicka