Endoskopia kapsułkowa

Rozwiązanie dla osób, które boją się kolonoskopii, gastroskopii oraz innych inwazyjnych metod diagnostyki przewodu pokarmowego. Dodatkowo takie badania niestety nie pozwalają dotrzeć do najbardziej „środkowej” części jelita cienkiego.

Jest to w miarę nowa metoda, stale ulepszana – problemem jest jednak koszt takiego badania…

Czym jest taka kapsułka?
Wymiary kapsułki to 26 x 11 mm o wadze ok 3,4 g. Składa się z soczewki, diod, systemu zmieniającego obraz w impulsy elektryczne, baterii, nadajnika radiowego. Powierzchnię kapsułki pokrywa warstwa ułatwiająca poślizg urządzenia w jelicie jednocześnie zapobiegając ubrudzeniu. Baterie wystarczają na 8 godzin pracy – w tym czasie kapsułka wykonuje 2 zdjęcia na sekundę a więc ok. 50 tys. zdjęć.

Na czym polega badanie?
Na początku należy zadbać o oczyszczenie jelit – stosowane są preparaty, które pomagają w usuwaniu resztek pokarmowych. Badanie najczęściej zaczyna się rano. W kapsułce zapisuje się dane pacjenta.  Do ciała zostają przymocowane anteny odbiorcze oraz rejestrator danych. Kapsułka wyjęta z opakowania rozpoczyna pracę. Należy ją połknąć wraz ze 100 ml wody.  Po przyjęciu kapsułki pacjent może wrócić do swoich czynności a po 5 godzinach zjeść lekki posiłek. Po ok. 8-9 godzinach rejestrator informuje, że czas badania się skończył dlatego też pacjent oddaje rejestrator a kapsułka jest wydalana w sposób naturalny i nie jest już potrzebna do dalszej analizy. Obraz następnie jest oglądany przez lekarzy podobnie jak oglądamy film na DVD z możliwością przewijania, regulacji barw itd.

Jakie są wskazania na badania?
Przede wszystkim jest to niewyjaśnione krwawienie z przewodu pokarmowego. Kolejnymi wskazaniami są: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrodzone zespoły polipowatości, choroba trzewna (celiakia), ocena zmian polekowych.