Rozwiązanie dla osób, które boją się kolonoskopii, gastroskopii oraz innych inwazyjnych metod diagnostyki przewodu pokarmowego. Dodatkowo takie badania niestety nie pozwalają dotrzeć do najbardziej „środkowej” części jelita cienkiego.
Jest to w miarę nowa metoda, stale ulepszana – problemem jest jednak koszt takiego badania…
Czym jest taka kapsułka?
Wymiary kapsułki to 26 x 11 mm o wadze ok 3,4 g. Składa się z soczewki, diod, systemu zmieniającego obraz w impulsy elektryczne, baterii, nadajnika radiowego. Powierzchnię kapsułki pokrywa warstwa ułatwiająca poślizg urządzenia w jelicie jednocześnie zapobiegając ubrudzeniu. Baterie wystarczają na 8 godzin pracy – w tym czasie kapsułka wykonuje 2 zdjęcia na sekundę a więc ok. 50 tys. zdjęć.
Na czym polega badanie?
Na początku należy zadbać o oczyszczenie jelit – stosowane są preparaty, które pomagają w usuwaniu resztek pokarmowych. Badanie najczęściej zaczyna się rano. W kapsułce zapisuje się dane pacjenta. Do ciała zostają przymocowane anteny odbiorcze oraz rejestrator danych. Kapsułka wyjęta z opakowania rozpoczyna pracę. Należy ją połknąć wraz ze 100 ml wody. Po przyjęciu kapsułki pacjent może wrócić do swoich czynności a po 5 godzinach zjeść lekki posiłek. Po ok. 8-9 godzinach rejestrator informuje, że czas badania się skończył dlatego też pacjent oddaje rejestrator a kapsułka jest wydalana w sposób naturalny i nie jest już potrzebna do dalszej analizy. Obraz następnie jest oglądany przez lekarzy podobnie jak oglądamy film na DVD z możliwością przewijania, regulacji barw itd.
Jakie są wskazania na badania?
Przede wszystkim jest to niewyjaśnione krwawienie z przewodu pokarmowego. Kolejnymi wskazaniami są: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrodzone zespoły polipowatości, choroba trzewna (celiakia), ocena zmian polekowych.