Dieta a antybiotyki

Co ciekawe, mało jest artykułów (przynajmniej ja nie natrafiłam) na temat diety podczas stosowania antybiotyków. Znalazłam krótki tekst w internecie, który może pozwoli rozwiać wątpliwości.

Po zakończeniu antybiotykoterapii a nawet w czasie jej trwania mamy do czynienia z wieloma skutkami ubocznymi m.in. męczą nas wzdęcia, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, brak apetytu.
Antybiotyki zaburzają naszą mikrobiotę jelitową co bardzo osłabia nasz organizm. Te bakterie są nam bardzo potrzebne, ponieważ wpływają na odporność organizmu, zapobiegają zakażeniom a także zmniejszają poziom cholesterolu. Ważne jest aby cały czas dbać o ich odpowiednią ilość i jakość.

Tak więc najważniejsze są probiotyki czyli bakterie kwasu mlekowego, które osiedlają się oraz namnażają w jelicie grubym i pokrywają śluzówkę jelita cienkiego. Do żywności probiotycznej zalicza się: jogurty, kefiry, soki owocowe/warzywne zawierające żywe kultury bakterii. Oczywiście probiotyki znajdziemy w wielu preparatach farmaceutycznych. Spożywajmy żywność probiotyczną kilka godzin przed i kilka godzin po zażyciu antybiotyku – uchronimy w ten sposób naszą mikrobiotę.

Podczas antybiotykoterapii tracimy cenne składniki mineralne i witaminy a więc uzupełniajmy je jedząc warzywa oraz owoce – jednak uważać należy na owoce cytrusowe, które mimo sporej zawartości witaminy C, zawierają również związki utrudniające wchłanianie antybiotyku. Witaminę C znajdziemy nie tylko w cytrusach ale także czerwonej porzeczce, dzikiej róży czy natce pietruszki.

Pamiętajmy o spożywaniu żywności, która działa bakteriobójczo m.in. cebula, czosnek, chrzan, miód.

http://www.sposobnawszystko.pl/2013/01/dieta-po-leczeniu-antybiotykami.html