NAFLD jest to skrót od non-alcoholic fatty liver disease (niealkoholowa stłuczczeniowa choroba wątroby). Na NAFLD choruje coraz więcej osób co jest związane z postępującą urbanizacją oraz niewłaściwym sposobem żywienia.
NAFLD to przewlekła choroba wątroby, w której triglicerydy są magazynowane w postaci kropel tłuszczowych w cytoplazmie komórek wątrobowych (stłuszczenie) prowadzące do agresywniejszej formy z różnym stopniem postępującego włóknienia.
Początkowo przebiega bezobjawowo lub objawy występują w postaci zmęczenia lub wzrostu stężenia enzymów wątrobowych. Patogeneza choroby nie jest do końca poznana jednak najbardziej prawdopodobny jest związek insulinooporności i zespołu metabolicznego (otyłość brzuszna, cukrzyca typu II) ze wzrostem zapalenia i stłuszczenia komórek wątrobowych (hepatocytów). U osób z cukrzycą zachorowalność na NAFLD sięga nawet 70%.
Leczenie pierwszego rzutu opiera się na wprowadzeniu odpowiedniej diety, wysiłku fizycznego oraz utracie masy ciała. Już po 6-12 miesiącach zmiany stylu życia można zaobserwować obniżenie parametrów wątrobowych, poprawę wrażliwości na insulinę oraz redukcję stłuszczenia czy też zapalenia wątroby. Następnie wdraża się leczenie farmakologiczne za pomocą np. metforminy czy hormonów tarczycy.
Ważne jest aby dieta obfitowała w warzywa, owoce, orzechy, oleje roślinne, ryby oraz chudy nabiał co odpowiada jednemu z najzdrowszych modeli żywieniowych jakim jest dieta śródziemnomorska. Ograniczyć należy cukry proste oraz cukry dodawane do żywności jak fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy czy syrop kukurydziany. Ograniczenie fruktozy do 50% wartości wyjściowych już po 6 miesiącach pozwala na redukcję objawów choroby.
Udowodniono również, że aktywność fizyczna połączona z suplementacją witaminy E w ilości 800 mg/dobę obniża wartości enzymów wątrobowych i hamuje proces włóknienia wątroby. Warto również wzbogacić dietę w witaminę D oraz wapń, dzięki którym dochodzi do szybszej redukcji masy ciała i obniżenia stanu zapalnego. Do antyoksydantów, które pomogą nam w leczeniu NAFLD zalicza się również flawonoidy (sylimaryna – wyciąg z ostropestu plamistego, ekstrakt z zielonej herbaty, kwercetyna), kwasy omega-3 (EPA i DHA), resweratrol (czerwone winogrona, orzechy), kurkumina.
„Współczesne terapie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby”, P. Gulbicka, A. Kanikowska, M. Marciniak, M. Grzymisławski, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 4, 168-174