Wpływ diety na wzrok

Dieta wpływa nie tylko na układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy ale także inne narządy w tym narząd wzroku. Odpowiednia dieta nie tylko opóźnia proces starzenia oczu ale także zapobiega wielu dolegliwościom ze strony narządu wzroku.

  1. Zespół suchego oka
    Najważniejsze w zespole suchego oka jest dostarczanie składników pokarmowych nawilżających i uwadniających a więc wody i tłuszczu. Bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości płynów. Zbadano, że po 2 tygodniach kuracji nawadniającej 76% osób zauważyło poprawę. Dziennie powinniśmy wypijać co najmniej 1,5L wody. W czasie wysiłku fizycznego czy też upału ilość ta może wzrosnąć nawet do 3L.
    Kolejnym istotnym elementem są kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, olej lniany, tran), które mają wpływ na nawilżenie gałek ocznych.
  1. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
    Grunt to spożywanie kolorowych warzyw i witamin, które zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Najważniejszymi składnikami, które odgrywają rolę w AMD są zeaksantyna (brukselka, brokuły, pomidory, kukurydza) oraz luteina (jarmuż, pietruszka, kapusta, szpinak, brokuły, papryka). Z owoców najlepiej wybierać owoce leśne typu jeżyny, maliny, jagody, borówki czy porzeczki.

    Aby uchronić się przed wadami wzroku lub też opóźnić ich proces tworzenia warto jest uzupełniać dietę w produkty bogate w wit. z grupy B2 (mleko, twaróg, pieczarki, wątróbka), wit. A (marchew, pomidor, brukselka, jaja). Unikajmy natomiast cukru i wszelkich słodzonych napojów/syropów. To one m.in. przyczyniają się do osłabienia wzroku.

„Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku”, J.Kotwas, Ophiateraphy, No 4/2 (14)/2017, 117-120