Transplantacja nerek – problemy żywieniowe

  • W celu zapobiegania odrzuceniu narządu, podawane są leki steroidowe, które mogą wpływać na przyrost masy ciała, dlatego też może być zalecana obniżona wartość kaloryczna diety – jednak wciąż na tyle wysoka aby zapewnić dodatni bilans azotowy. Jest on ważny ze względu na szybsze gojenie się ran oraz funkcjonowanie układu odpornościowego.
  • U osób po transplantacji nerek, może występować niedobór tiaminy (wit. B1) dlatego wskazana jest jej suplementacja.
  • Zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych są wysokie co jest częściowo spowodowane przez występowanie nadciśnienia tętniczego (w jednym z badań nawet 95% osób po transplantacji nerki miało nadciśnienie tętnicze 3 miesiące po zabiegu). Tak więc ważne jest ograniczenie w diecie soli oraz produktów solonych zwłaszcza chipsy, paluszki, krakersy.
  • Na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego po przeszczepie narządu wpływ ma także homocysteina. Okazuje się, że zwiększona podaż witaminy B6 i kwasu foliowego obniża poziom homocysteiny a zarazem ryzyko choroby wieńcowej serca.
  • Po zabiegu transplantacji z powodu nadczynności przytarczyc dochodzi do zwiększenia stężenia wapnia we krwi, które może powodować zwapnienia w układzie sercowo-naczyniowym.

Transplantacja nerki to już olbrzymi krok w stronę powrotu do zdrowia, jednak należy pamiętać o odpowiednio dopasowanej diecie, która uchroni nas przed innymi chorobami.

 „Podstawy żywienia i dietoterapia”, Nancy J. Peckenpaugh, wyd. edra URBAN&PARTNER, Wrocław 2015.