Właściwy sposób odżywiania nie jest ważny jedynie dla osób młodych, aktywnych fizycznie czy kobiet ciężarnych – pamiętajmy także o osobach w starszym wieku, które potrzebują pomocy dietetyka.
W organizmie osób starszych zachodzi wiele zmian m.in. zmniejsza się siła mięśni, narządy są osłabione, zmniejsza się przemiana materii, występują problemy z poruszaniem się, wzrasta zawartość tkanki tłuszczowej zaś spada ilość tkanki mięśniowej co może prowadzić do niedożywienia.
Osoby starsze często mają problemy związane z odczuwaniem smaku i zapachu, utratą apetetu, problemami z żuciem. Dodatkowo dochodzi refluks, zmiany w wątrobie, trzustce oraz inne współistniejące choroby i przewlekle przyjmowane leki.
Ponadto ludzie starsi mają trudności w robieniu zakupów oraz często problemy ekonomiczne, depresję. Dlatego należy zrobić wszystko aby pomóc im w lepszym życiu.
Należy zadbać o prawidłową ilość kalorii, białka, węglowodanów, tłuszczów, błonnika w diecie uwzględniając indywidualny stan pacjenta. Dodatkowo pamiętajmy o dostarczeniu idpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych m.in. witaminy D, która zwiększa wchłanianie wapnia, pobudza aktywność immunologiczną.
Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu – często osoby starsze nie odczuwają pragnienia co może skutkować odwodnieniem organizmu.
Unikajmy produktów/potraw ostrych, ciężkostrawnych, soli, używek. Wybierajmy produkty o wyraźnym smaku, zapachu. Dopasujmy potrawy również do stanu uzębienia starszej osoby a więc nie tylko surowe owoce i warzywa ale przeciery, zupy, kremy, soki, sałatki.