W zależności od gatunku oraz odmiany dynia zawiera zróżnicowany skład chemiczny. Jest to warzywo niskokaloryczne (30 kcal / 100g) oraz lekkostrawne. Dynia zawiera witaminy A,C, E, K, B1, B2, B6 a także składniki mineralne jak żelazo, wapń, magnez i potas. Szczególnie cenione są dynie z pomarańczowym miąższem ze względu na dużą zawartość karotenów (antyoksydantów).
Miąższ oraz sok z dyni działają moczopędnie i są wykorzystywane w leczeniu schorzeń nerek, układu krążenia. Dodatkowo dynia reguluje przemianę materii (leczy zaparcia) oraz obniża poziom glukozy we krwi (chroni przed cukrzycą).
Nasiona są pomocne w leczeniu stanów zapalnych skóry i błony śluzowej.
Z miąższu produkowane są przeciery, dania gotowe (także dla dzieci), dżemy, soki. W domu można przygotować przepyszne zupy i inne potrawy. Susz z miąższu może służyć jako przekąska. Nasiona stosowane są w cukierniach i piekarniach a tłoczony z nich olej jest dodatkiem do wielu potraw.
„Możliwości wykorzystania miąższu dyni na cele spożywcze”. E. Sosińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wydział Inżynierii Produkcji, Katedra Inżynierii i Maszyn Spożywczych