Wraz z wiekiem zwiększają się zaburzenia funkcji poznawczych jak słabsza pamięć, zaburzona orientacja w czasie i przestrzeni, zmniejszona koncentracja oraz problem z czytaniem oraz pisaniem. Są one elementem otępienia, którego najczęstszą przyczyną jest choroba Alzheimera.
Istotą choroby jest odkładanie się w obrębie kory mózgowej beta-amyloidu w postaci blaszek starczych oraz włókienek z białka tau – co prowadzi do śmierci komórek nerwowych.
Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) jest zalecana w celu poprawy funkcji poznawczych oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Jest to dieta oparta na śródziemnomorskim modelu żywienia oraz diecie DASH.
Podstawą diety jest żywność naturalna, nieprzetworzona w szczególności obejmuje warzywa zielono-liściaste (jarmuż, sałata, szpinak), owoce jagodowe (czarne jagody, truskawki, porzeczki).
Do innych zalecanych produktów należą: inne warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek, drób oraz wino.
Ograniczeniu podlegają produkty pochodzenia zwierzęcego z dużą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych a więc czerwone mięso, masło, margaryna, żółty ser a także ciasta, słodycze, produkty smażone oraz fast food.
„Dieta Mind – co wiemy o jej wfektywności?”, K. Wieczorowska-Tobis, A. Suwalska, Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii 2016:1:5-8