Czy internet pomaga w odchudzaniu?

Jak już wiadomo otyłość jest chorobą, która może mieć poważne konsekwencje. Predysponuje ona do występowania nadciśnienia, cukrzycy typu 2, miażdżycy, nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego. Wiemy też, że nie zawsze otyłość jest związana z nadmiernym jedzeniem. Nadmierna masa ciała może być spowodowana również zaburzeniami hormonalnymi czy przyjmowaniem leków m.in. sterydów. Podczas leczenia otyłości ważna jest pomoc lekarza, psychologa, dietetyka a także wsparcie bliskich osób.

Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych a więc dieta osób otyłych powinna opierać się m.in. na:

  • Regularności posiłków,
  • Zmniejszeniu energetyczności diety oraz prawidłowym zbilansowaniu wszystkich składników odżywczych,
  • Unikaniu podjadania,
  • Unikaniu żywności przetworzonej, słodyczy, fast foodów,
  • Umiejętnym robieniu zakupów spożywczych,
  • Świadomym czytaniu etykiet,
  • Zwiększeniu składników diety o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym,
  • Piciu odpowiedniej ilości płynów.

Czy media mogą mieć wpływ na redukcję masy ciała?

Coraz częściej szukamy pomocy w internecie, przeglądając strony internetowe czy też biorąc udział w dyskusjach na forach. Internet stanowi dużą przestrzeń dla edukacji zdrowotnej jednak pamiętajmy, że należy szukać informacji, artykułów, które mają swoje potwierdzenie w badaniach. Wiele podawanych informacji może wprowadzać w błąd, być nieaktualnych lub być inicjatywą komercyjną.

Internet może służyć jako narzędzie do stosowania programów edukacyjnych opartych na konsultacji, która jest dostosowana dla każdej grupy odbiorców. Wyniki pokazały, że udział w takich programach przyczynia się pośrednio do redukcji masy ciała.

Dlatego też szukajmy rzetelnych badań na temat otyłości, zdrowia i aktywności fizycznej a jest spora szansa, że w połączeniu ze stosowaną dietą szybciej osiągniemy zamierzony efekt jakim jest utrata zbędnych kilogramów.

*Dlatego staram się Wam udostępniać literaturę, w której umieszczone są rzetelne badania.

„Internet jako narzędzie wspomagające proces redukcji masy ciała”, M. Kręgielska-Narożna, P. Bogdański, D. Pupek-Musialik, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr.2, 100-104