Cukrzyca

Cukrzyca polega na utracie zdolności organizmu do właściwego metabolizowania cukru czego objawami są m.in. nasilone pragnienie, częste wydalanie moczu, chudnięcie, infekcje, stany zapalne. Źle leczona cukrzyca może dawać wiele powikłań jak utratę wzroku, choroby serca, niewydolność nerek oraz stopę cukrzycową. Przy cukrzycy trzustka nie jest zdolna aby wytworzyć wystarczającą ilość insuliny, a więc hormonu, który kontroluje poziom glikemii.

Są różne typy cukrzycy: Cukrzyca typu 1, typu 2, cukrzyca ciężarnych oraz inne.

Cukrzyca jest chorobą ciężką do wyleczenia, jednak stosując odpowiednią dietę zawierającą znaczne ilości błonnika i skrobi można zmniejszyć dawkę przyjmowanej insuliny.

Oczywiste jest przestrzeganie odpowiedniej diety, w której należy ograniczyć tłuste pokarmy i najlepiej zrezygnować z produktów przetworzonych jak biała mąka, cukier. Ważne jest stosowanie produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG) oraz prawidłowe obliczanie wymienników węglowodanowych (WW).

Udowodniono, że chrom, cynk oraz mangan biorą udział w kontroli poziomu cukru we krwi.

Wykazano także, że dodatek otrąb do potraw obniża poziom cukru we krwi.

Odpowiednia dieta uchroni osoby chorujące na cukrzycę przed hipoglikemią (zbyt niskim poziomem cukru we krwi) oraz hiperglikemią (zbyt wysokim poziomem cukru we krwi).

Ważne są odpowiednio częste badania krwi za pomocą glukometru, który pomoże nam kontrolować poziom cukru. Raz na 3 miesiące przeprowadza się również badanie krwi pod kątem hemoglobiny glikowanej (HbA1c), za pomocą której określa się średnie stężenie cukru we krwi w przeciągu tych 3 miesięcy. Wtedy lekarz jest w stanie ocenić, czy osoba chora rzeczywiście stosowała odpowiednią dietę oraz odpowiednią podaż insuliny. Norma HbA1c powinna wynosić między 4,8-6,5. Wyższa wartość świadczy o złym wyrównaniu cukrzycy a co za tym idzie zwiększa się prawdopodobieństwo występowania powikłań.

Leczenie farmakologiczne i dietetyczne jest dopasowane indywidualnie więc nie ma sensu abym pisała szerzej na temat żywienia w tej chorobie. Jest to naprawdę długi temat i zachęcam osoby chore na cukrzycę do samoedukacji, regularnych wizyt u lekarza oraz przestrzegania odpowiedniej diety. Wszystko to pozwala na normalne życie chroniąc przed występowaniem poważnych powikłań zagrażających życiu.

Zachęcam także do czytania informacji Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków http://www.diabetyk.org.pl/