PYTANIA I ODPOWIEDZI
- Najważniejsze są badania laboratoryjne: morfologia krwi, glukoza oraz insulina na czczo, pełen lipidogram, próby wątrobowe, TSH, kreatynina a także witamina D.
- Wypełniony dzienniczek żywieniowy (znajdziesz go w zakładce „do pobrania”.
- Bardzo ważne są wszelkie inne badania oraz karty wypisowe ze szpitala – jeśli takie posiadasz.
- Ponadto przydatna będzie lista leków oraz suplementów diety jakie spożywasz łącznie z podaniem dawek oraz częstotliwości przyjmowania.
Dieta wysyłana jest zazwyczaj w trakcie 10 dni roboczych, natomiast czasem ten czas może ulec wydłużeniu o czym niezwłocznie informuję.
- Podczas pierwszej wizyty przeprowadzam pomiar składu ciała na analizatorze oraz wykonuję pomiary antropometryczne, które następnie omawiamy.
- Wykonuję również pomiar ciśnienia krwi.
- Przeprowadzam szczegółowy wywiad żywieniowo-chorobowy aby móc ułożyć jak najlepiej dostosowaną dietę do Twojego stanu zdrowia oraz stylu życia.
- Omawiamy dzienniczek żywieniowy oraz wyniki badań, które przyniosłaś/eś.
- Ustanawiamy cele krótko i długoterminowe.
Wizyta przebiega tak samo, najważniejsze jednak aby do gabinetu przyjść w maseczce. Przed wejściem do gabinetu jest ustawiony preparat do dezynfekcji rąk a także jest wykonywany pomiar temperatury. Bezpośrednio w gabinecie również jest możliwość dezynfekcji rąk.
Dieta jest to inaczej jadłospis ułożony na określoną liczbę dni. Każdy dzień diety zawiera:
- posiłki, które wchodzą w skład diety,
- produkty w miarach domowych i w miarach wagowych, które wchodzą w skład posiłków,
- opis przygotowania potrawy,
- zalecenia,
- założenia diety,
- listę zakupów
Często do jadłospisu dołączam inne materiały dla Pacjenta, które mogą być przydatne podczas stosowania diety.
Nie. Jest możliwość połączenia się przez WhatsApp, Messenger, Viber, Teams lub przez inne programy/platformy, do których będziemy mieli równocześnie dostęp.
Oczywiście, że nie – jednak jest to najczęściej wybierana forma jadłospisu. Mogę ułożyć dietę na tyle dni na ile zechcesz. Cena wówczas jest ustalana indywidualnie.
Jadłospis nie zawiera gotowych suplementów/mieszanek, które zastępują posiłki. Czasem jednak ze względu na niedobory składników mineralnych oraz witamin zalecam suplementację poszczególnych elementów jak np. witaminę D, magnez czy kwasy tłuszczowe omega-3. W przypadku jadłospisów układanych dla Pacjentów niedożywionych, przewlekle chorych, onkologicznych, przed lub po operacjach chirurgicznych dobieram odpowiednie preparaty MEDYCZNE. Mają one za zadanie wzmocnić organizm, przyspieszyć regenerację czy też proces zdrowienia poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości białka, kalorii i innych składników odżywczych.
- Zaleca się, by do pobrania krwi zgłaszać się w godzinach rannych (7:00-10:00).
- Ważne aby przed pobraniem próbki krwi zachować ok. 12 godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00.
- W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych, tłustych, słodkich posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
- Badań nie powinno się wykonywać po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku.
- Lekarz zlecający badanie decyduje, czy w dniu badania lub w okresie poprzedzającym można przyjmować leki. Preparaty ziołowe mogą wpływać na metabolizm leku.
- 2-3 dni przed badaniem nie należy przyjmować suplementów diety aby nie wpłynęły one na zafałszowanie wyników. Stosowane suplementy, szczególnie biotyna w wysokich dawkach, mogą wpływać na wyniki badań, powodując ich fałszywe zawyżenie lub zaniżenie.
Test obciążenia glukozą
- Na badanie należy zgłosić się na czczo. Warunek ten może być pominięty w przypadku kobiet w ciąży.
- Nie zawsze laboratorium dysponuje glukozą, najlepiej więc będzie jeśli kupisz 75 g glukozy w aptece i przyjdziesz z nią do punktu pobrań.
- Badanie trwa od 1-2 a nawet 3 godzin i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni Punktu Pobrań. Wykluczone jest opuszczanie Punktu Pobrań w celu np. zakupów, spaceru itp., ponieważ związany z tym wysiłek wpływa na zafałszowanie wyniku badania.
- W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów ani palić papierosów.
Skontaktuj się ze mną telefonicznie 503096329, mailowo dietetykklinicznypoznan@gmail.com lub przez formularz kontaktowy na stronie.