Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Topinambur – słonecznik bulwiasty

Topinambur – słonecznik bulwiasty

Do Europy przywieziony przez Krzysztofa Kolumba!

Inulina obecna w bulwach przyczynia się do wzrostu korzystnych bakterii probiotycznych. Dzięki obecności inuliny, topinambur jest polecany dla diabetyków – możliwość obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Topinambur (części nadziemne oraz bulwy) jest źródłem wielu składników odżywczych w tym białka, witamin i składników mineralnych, dzięki którym może wspomagać leczenie zaburzeń trawienia a także opóźniać procesy starzenia się organizmu. Ze względu na brak fenyloalaniny i tyrozyny może być stosowany w diecie osób chorych na fenyloketonurie.

Sok otrzymany z bulw stosowany jest w leczeniu chorób jelita grubego, hemoroidów, zapalenia spojówek, łuszczycy czy też oparzeń.

Topinambur obniża poziom cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie krwi, chroni wątrobę i nerki, ułatwia usuwanie alkoholu z krwi oraz metali ciężkich. Podnosi także odporność organizmu, tak więc jest polecany w profilaktyce infekcji. Ponadto działa antystresowo.

Ze względu na dużą zawartość błonnika jest zalecany w leczeniu nadwagi i otyłości. Różne postaci błonnika są odpowiedzialne za prawidłową pracę jelit, wiązanie toksyn i usuwanie ich z przewodu pokarmowego.

„Właściwości probiotyczne i farmakologiczne słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus L.), I. Mystkowska, K. Zarzecka, M. Gugała, A. Baranowska, Probl. Hig. Epidemiol. 2015, 96 (1): 64-66

Podziel się: