Rynek Afryki

Targowiska w Afrykańskich osadach to barwne miejsca, w których można zaobserwować wiele ciekawych roślin jadalnych, o których w Polsce jest dość cicho.

  1. Bataty – są zamiennikami naszych ziemniaków. Można z nich wytwarzać mąkę, płatki, alkohol. Wyróżnia się odmianę słodką (często niszczoną przez insekty i dzikie zwierzęta) oraz gorzką (trującą dla zwierząt ale jadalną dla ludzi), którą należy najpierw obrać ze skóry a następnie wystawić na tacy na słońce.
  2. Maniok – roślina bulwiasta, która jest jedną z ważniejszych roślin skrobiowych. Po wysuszeniu i zmieleniu manioku otrzymywana jest mąka zwana kassawą, z której z kolei można przygotować odżywczą kaszę zwaną tapioką.
  3. Sorgo – wartościowa roślina zawierająca sporą zawartość białka oraz witamin z grupy B. Ziarna przerabiane są na kasze i mąkę do wyrobu placków. Można z tej rośliny również przygotować napój alkoholowy podobny do piwa. Co ciekawe stanowi też materiał do wyrobu mioteł i szczotek.
  4. Kawon, melon, ananas, banan – ich opisywać nie muszę ponieważ na targach w Polsce dostaniemy je bez problemu. Jednak ich smak w porównaniu ze świeżymi owocami pozostawia wiele do życzenia.
  5. Drzewo masłowe – pełną dojrzałość osiąga w wieku 40 lat i jest porównywane do złota przez tamtejszą społeczność! Opóźnia proces starzenia i pozwala zachować jedwabistą, gładką skórę – znane u nas masło Shea.
  6. Palma olejowa – olej otrzymywany jest przez tłoczenie nasion. W temperaturze pokojowej jest twardy, żółto-brązowy o charakterystycznym zapachu. W swojej czystej formie jest używany do ciała i masażu. Produkuje się z niego również kosmetyki, mydła oraz margaryny.
  7. Tykwa – owoce okrągłe, gruszkowate lub podłużne. Stanowią one naczynia do materiałów płynnych i sypkich ale także są używane jako elementy dekoracyjne i  instrumenty muzyczne. Miękkie i niezdrewniałe owoce są spożywane na surowo.

„Targ czarnej Afryki”, K. Białek, Fundacja Edukacji Międzykulturowej, www.miedzykulturowa.org.pl